Budowy docelowej infrastruktury powierzchniowej i dołowej wraz z górniczym wyciągiem szybowym szybu Janina VI dotyczy umowa, którą w poniedziałek, 11 grudnia w siedzibie Taurona Wydobycie w Jaworznie podpisały spółki Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA Gliwice, SIEMAG TECBERG Polska Sp. z o.o. Katowice, oraz właśnie Tauron Wydobycie – właściciel zakładu Janina.
- Uruchomienie górniczego wyciągu szybowego w szybie Janina VI planowane jest w czerwcu 2020 r. i niewątpliwie przyczyni się do lepszego funkcjonowania ruchu zakładu górniczego, bezpieczeństwa oraz komfortu pracy załogi. Zasobny w węgiel pokład 207 przedłuży żywotność zakładu do 2080 roku, a także przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne – stwierdził Zdzisław Filip prezes zarządu Tauron Wydobycie.
- Konsekwentnie realizujemy naszą strategię, w ramach której prowadzimy szereg inwestycji w obszarze wydobycia grupy. Budowa nowego poziomu 800 m w Zakładzie Górniczym Janina jest realizowana z myślą o stabilnym i długofalowym zaopatrzeniu naszych elektrowni i elektrociepłowni – skomentował podpisanie Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Realizacja zakresu umowy jest kontynuacją zadania zakończonego w kwietniu 2017 r. związanego z pogłębianiem szybu Janina VI do poziomu 823 m oraz jego zbrojeniem, przez KOPEX Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA.
Jak wyjaśnia Daniel Iwan z biura prasowego Taurona, w pozostałych zakładach Tauron Wydobycie również realizowana jest działalność inwestycyjna. W ZG Sobieski w Jaworznie realizowany jest I Etap umowy na Strategiczny Projekt Inwestycyjny Budowa Szybu Grzegorz w ZG Sobieski wraz z budową infrastruktury powierzchniowej, obejmujący budowę szybu wraz ze stalową wieżą szybową.
Zgodnie z założeniami Programu Inwestycyjnego w ZG Brzeszcze w 2017 r. wykonano rekonstrukcję wyrobisk wentylacyjnych oraz wydrążono ok. 1000 m wyrobisk przy Szybie Andrzej VIII. Ukończono modernizację łaźni górniczej wraz z adaptacją pomieszczeń dla Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego. Trwają też prace związane z zakończeniem budowy instalacji do wytwarzania i transportu mieszaniny popiołowo-wodnej do wyrobisk dołowych wraz ze stacją rozładowczą autocystern.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wieża basztowa
Temu w środku zdjecia radzę zmienić pasek na szelki - wygląda paskudnie.
Czy wiadomo jak będzie wyglądać sama wieża? Klasyczny jednozastrzałowiec czy dwuzastrzałowy kozioł?