Struktura ładunków przewożonych koleją w pierwszych trzech kwartałach tego roku nie uległa znaczącym zmianom, ale wzrosła za to masa przewiezionych towarów - poinformował w piątkowym komunikacie, 8 grudnia, Urząd Transportu Kolejowego (UTK).
"Pierwsze trzy kwartały 2017 r. charakteryzowały się znacznie większymi przewozami w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wpływ na dobre wyniki przewozowe związany był w głównej mierze ze stabilnym wzrostem przewiezionej masy w większości grup ładunków" - napisano w komunikacie.
Jak informuje UTK w grupie węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny wzrost wyniósł prawie 5 mln ton (czyli o 7 proc.), w grupie rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa - o 7 mln ton (o 17 proc.), a w grupach: towary mieszane, bez spożywczych; towary nieidentyfikowalne; pozostałe towary przewieziono o prawie 1,5 mln ton więcej.
Najwięcej węgla, ropy, gazu, rud, koksu i paliw
Łączny udział grup: węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny; rudy metali, produkty górnictwa i kopalnictwa; koks, brykiety, produkty rafinacji ropy naftowej w ogólnych wartościach przewozu towarów to ponad 77,6 proc. wg masy (137,2 mln ton).
Udział poszczególnych grup w ogólnej masie i pracy przewozowej pozostaje zbliżony do tego z analogicznego okresu 2016 r. Jedynie w grupie rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa udział wg masy wzrósł o ponad 1,8 pkt. proc. W innych grupach różnica w udziałach wg masy nie przekroczyła 1 pkt. proc.
Według UTK trzeci kwartał 2017 r. charakteryzował się przewozem wyższym o ponad 4,4 mln ton w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, na co w znaczącej mierze wpływ miał wzrost przewozu towarów z grupy rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa ( więcej o 3,3 mln ton), zwłaszcza w zakresie przewozu kruszyw, piasku, żwiru i glin (2,6 mln ton).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.