W czwartek, 16 listopada 2017 r., rozwiązanie specjalistów Głównego Instytutu Górnictwa pn. „Sprężona modułowa, panelowa obudowa szybowa nowej generacji” zostało wyróżnione w konkursie „Innowator Śląska 2016” w kategorii: Instytucja Sektora Badawczo-Rozwojowego. Konkurs jest objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego w ramach marki INNOSILESIA.
Obudowa wyróżnia się zwiększoną nośnością oraz odpornością na nierównomierny rozkład naprężeń na obwodzie szybu. Wykonana jest w postaci modułów z prefabrykowanych, betonowych paneli sprężonych, których sposób połączenia umożliwia monitorowanie podstawowych parametrów pracy obudowy. Zaletą nowego rozwiązania jest łatwość montażu i pewność mocowania. Panele wykonane są zgodnie z indywidualnym zamówieniem, z betonu o podwyższonych parametrach. Stosując obudowę panelową można przyspieszyć proces drążenia szybu i zmniejszyć zużycie materiałów.
Wdrożenie takich rozwiązań ma duże znaczenie w przypadku pogłębiania szybów oraz budowy nowych. W znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo pracy. Obudowa może być wykorzystywana również w innych gałęziach przemysłu, gdzie stosowane są trwałe elementy zabudowy w drążonych lub istniejących szybach, podziemnych silosach czy przepustach drogowych.
Autorami rozwiązania są dr inż. Sławomir Bock, prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, dr inż. Mariusz Szot i dr inż. Jan Szymała. Obudowa była już wielokrotnie nagradzana w konkursach wynalazczości oraz na międzynarodowych targach wynalazków.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.