Jubileuszową uroczystość barbórkową w stulecie kopalni węgla Sośnica obchodzono w sobotę, 2 grudnia, w Gliwicach. Akademię i tradycyjny uroczysty obiad dla jubilatów zorganizowano o godz. 13.00 w hali stołówki dla studentów Wydziału Górnictwa Politechniki Śl. przy ul. Lużyckiej. W przemówieniach wielu gości nie kryło, że miejsce jest dla nich wyjątkowe, bo dobrze pamiętają je z lat studenckich, gdy zaczynali zdobywać górnicze szlify.
W przemówieniach nie ukrywano radości, dumy i gratulacji, że ogromnym wysiłkiem całej załogi oraz wielu osób, które wsparły kopalnię, udało się przejść najtrudniejszą w stuletniej historii zakładu próbę i przepędzić widmo likwidacji, która groziła Sośnicy jeszcze na początku tego roku.
Dariusz Rębielak, dyrektor kopalni Sośnica, przypomniał, że w chwili włączenia do Polskiego Grupy Górniczej sytuacja kopalni była bardzo trudna.
- Postanowiono jednocześnie wprowadzić bardzo drastyczny plan restrukturyzacji zakładu, którego celem było uzyskanie dodatniego wyniku ekonomicznego. Dzięki zaangażowaniu załogi i determinacji kierownictwa udało się ten cel osiągnąć - mówił.
Na Barbórkę w Sośnicy licznie przybyli parlamentarzyści: senatorowie RP Adam Gawęda i Krystian Probierz, posłanki Barbara Dziuk i Izabela Kloc, posłowie Jarosław Gonciarz, Jerzy Polaczek, Piotr Pyzik, Krzysztof Sitarski.
Obecni byli też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, samorządowcy z Gliwic, Rudy Śląskiej, gminy Gierałtowice, przedstawiciele nadzoru górniczego z wiceprezesem WUG Piotrem Wojtachą, GIG, SITG, szefowie spółek górniczych i kooperujących, duchowieństwo parafii, na których terenie działa kopalnia, reprezentanci wojska, policji, straży pożarnej i innych instytucji publicznych, związkowcy.
Polską Grupę Górniczą reprezentowali Jerzy Janczewski - wiceprezes ds. pracowniczych oraz Andrzej Paniczek - wiceprezes ds. finansowych PGG.
Zgromadzeni obejrzeli m.in. okolicznościowy film, zrealizowany w kopalni Sośnica z okazji jubileuszu stulecia. Kopalnia uruchomiła też na Barbórkę okolicznościową stronę internetową pod adresem www.100lat.kopalniasosnica.pl, gdzie zamieszczone zostały filmowe: poczet dyrektorów zakładu górniczego 1917-2017, pamiątkową galerię pracowników 2017 i kalendarium 100-lecia.
W sobotę podczas uroczystości na jednej scenie w Gliwicach spotkało się w komplecie 12 ostatnich dyrektorów kopalni Sośnica, których nagrodzono brawami i jubileuszowymi pamiątkami.
W trakcie akademii stopnie Dyrektora Górniczego nadano Grzegorzowi Chorosiowi (kierownikowi zespołu szkoleń Sośnicy) i Jarosłowi Grzybowskiemu (inżynierowi BHP pod ziemią).
Przyznano też odznaczenia państwowe: złotym medalem "Za Długoletnią Służbę" uhonorowano Bogdana Marcelewicza, a srebrnymi - Andrzeja Brackiego i Słowimira Olbrychta.
Pawłowi Dudzińskiemu, Pawłowi Grzesińskiemu, Romanowi Holeszowi, Sławomirowi Litwinowi, Andrzejowi Ogazie, Jarosławoi Piekarzowi, Dariuszowi Staroniowi, Januszowi Szymie i Lechowi Zalewskiemu nadano odznaki "Zasłużony dla Górnictwa".
61 górników kopalni Sośnica wyróżniono także za ćwierć wieku pracy.
Mistrzowską oprawę muzyczną zapewnił renomowany zespół muzyków Górniczej Orkiestry Dętej Kopalni Sośnica pod kierunkiem Lesława Podolskiego.
Przed tradycyjną ucztą barbórkową zmówiono modlitwę, a dyrektor Dariusz Rębielak wzniósł toast za górników, jubileusz kopalni i jej pomyślność. Poniosło się gromkie "Sto lat!" (dwukrotnie, ponieważ okazało się, że posłanka Barbara Dziuk, która najpierw przyjęła życzenia z okazji "górniczych" imienin, obchodziła w sobotę także swe urodziny). Na zakończenie Barbórki salę bawił ze sceny rybnicki Kabaret Młodych Panów.
W galerii: akademia i uroczysty obiad barbórkowy kopalni Sośnica, sobota 2 grudnia 2017 r., Gliwice, stołówka studencka Politechniki Śl. przy ul. Łużyckiej (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Związkowcy z Makoszów bierzcie przykład kim należy się otaczać i z kim trzymać, a nie zaślepieni Kopacz, Budką itp, którzy sprzedali Makoszowy, przewodniczący Kadry i ZZG bierzcie przykład ze swoich kolegów związkowców z Sośnicy
Polska odzyskała niepodległosc w 1918 roku kopalnia jest starsza niz nasz kraj......ciekawe czy przetrwa??? lub niemcy bedą robić 'geszefty' na tej ziemi.....podczas okupacji 'szefem' owej kopalni był herman goring ciekawe czy historia zatoczy kolo........
Makosze miały 110 lat.....hula wiatr.....ps. gdzie jest bolek? czy buzek:) ten ostatni z gliwic dlaczego ci dignitarze go nie zaprosili:)
Bawcie się dalej za nasze pieniądze, które co miesiąc zabieracie z wypłaty. BRAWO WY!
Sitarski Ty lepiej kopalni nie broń , bo już Makoszowy broniłeś ? A jak ona skończyła to my górnicy już wiemy.
Byłem na akademi barbórkowej i przeżyłem szok, po występie posła Sitarskiego z Kukiz 15 jak to kopalnią bronili ludzie których wymienił z imienia i nazwiska. Panie pośle to są kłamstwa i bzdury, bo po sejmie to ja też potrafię. Pamiętam jak rok temu w sierpniu na spotkaniu w PGG przekonywałeś mnie do likwidacji kopalni Sośnica, że wybierzemy 2 ostatnie ściany tak jak na Makoszowach w SRK. Ja nigdy nie sprzedam kopalni zapamiętaj to sobie Ty pośle od 7 boleści.
Dalej róbcie drastyczne restrukturyzację a daleko nie zadziecie Oszczedzacie tylko na dolowcach i ich wypłatach i to wszystko. Pan naczelny skoro potrafi wszystko planować i za głupoty trafia się przed jego oblicze to może załatwi więcej ludzi na dół? Wystarczy ściągnąć tych co niby robia na dole a siedzą po warsztatach ,biurach itp sa kamery przy czytnikach po co? Moim zdaniem praca parzykawki ,pisarza,kalfusa czy warsztat to praca na powierzchni i nie powinna się należeć dniówka nawet z PMW tym bardziej dolowa!
Barbórka dla prominentów.A górnicy do tyrania!
Dlaczego na filmie górnicy w przodku pracują bez okularów a zator w ładowarce kombajnowej usuwany jest przy pracującym organie?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.