W Kazimierzu Górniczym kopalnia nie fedruje już od maja 2015 r. To jednak nie przeszkadza, by w tej części Sosnowca kultywować barbórkową tradycję i pamięć o przemyśle wydobywczym.
Jej strażnikami są mieszkańcy i Rada Dzielnicy, która zaprasza w najbliższą niedzielę, 3 grudnia, na obchody święta górniczego stanu.
- Zależy nam na podtrzymywaniu tradycji i pamięci po górnictwie w Zagłębiu Dąbrowskim. Barbórka zawsze była bardzo ważnym świętem dla pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz i ich rodzin. Rokrocznie rano budziła nas orkiestra górnicza. To był znak, że wkrótce rozpocznie się uroczysta msza święta – mówi przewodniczący Rady Dzielnicy Łukasz Krawiec.
Bez akademi, za to od rana z orkiestrą
Tak będzie i w tym roku. Pobudkę mieszkańcom Kazimierza Górniczego zapewni Sosnowiecka Orkiestra Dęta, która przejdzie po osiedlach. Potem w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odbędzie się uroczysta msza święta. Warto wspomnieć, że kościół ten był pierwotnie pod wezwaniem św. Barbary i powstał na bazie cechowni kopalni Kazimierz. W 1924 r. został zaadaptowany do celów sakralnych.
W programie obchodów święta górniczego stanu w Kazimierzu Górniczym zaplanowano także część artystyczną.
O godz. 13.00 w Miejskim Domu Kultury Kazimierz wystąpią dzieci z przedszkoli nr 7 i nr 33 w Sosnowcu.
Ponadto atrakcje dla najmłodszych zapewni zaprzyjaźniona z Radą Dzielnicy Fundacja Dr Clown. Obchody zakończy występ orkiestry.
Zachować świadomość historii Zagłębia
- Rada Dzielnicy prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną, dlatego organizujemy konkurs plastyczny dla przedszkolaków z pobliskich placówek. Bardzo ważne jest, by od najmłodszych lat dzieci miały świadomość historii Zagłębia Dąbrowskiego i wiedzę o istnieniu kopalń, które współtworzyły dzisiejsze dzielnice Sosnowca – wyjaśnia Łukasz Krawiec.
- Chciałbym, aby organizowane przez nas obchody Barbórki w Kazimierzu Górniczym stały się tradycją i stałym punktem w kalendarzu kulturalnym Sosnowca. Zapraszam wszystkich chętnych do wspólnego świętowania i kultywowania tradycji górniczych, a w szczególności byłych górników, ich rodziny i mieszkańców Sosnowca – dodaje.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.