Famur SA i Polski Fundusz Rozwoju podpisały umowę o wspólnej inwestycji w spółkę celową Mining Equipment Finance. Ma ona finansować zakup i leasing przez polskie kopalnie nowoczesnych maszyn górniczych. Na początek obie strony zainwestują w projekt po 150 mln złotych.
Porozumienie na rzecz modernizacji polskiej branży wydobywczej zawarto w czwartek, 30 listopada w Warszawie. Jak wyjaśniali przedstawiciele PFR i Famuru, jest ono elementem procesu reindustrializacji polskiej gospodarki i wpisuje się w założenia Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Umowa ma przyspieszyć modernizację i kluczowe inwestycje w sektorze górniczym oraz energetycznym.
Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur podkreślił jej znaczenie nie tylko dla swojej firmy, ale i kraju. – W Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat zaszły niezwykle istotne zmiany, będące dobrym prognostykiem na przyszłość. To między innymi budowa silnej struktury PGG wynikająca z połączenia dwóch największych polskich producentów węgla energetycznego ale też skuteczna restrukturyzacja JSW, która staje się perłą w koronie polskiej branży wydobywczej. Co więcej węgiel został uznany przez polskie władze za kluczowe paliwo energetyczne. Dzięki temu górnictwo jeszcze przez wiele lat stanowić będzie integralną cześć naszego systemu energetycznego – mówił Mirosław Bendzera. Jego zdaniem, żeby sektor wydobywczy stał się bezpieczny, wydajny i rentowny musi teraz przejść z fazy restrukturyzacyjnej do modernizacyjnej, wymagającej szeregu ważnych inwestycji. - To proces od którego nie ma odwrotu. Krajowe górnictwo potrzebuje innowacji, optymalizacji procesów technologicznych przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa pracy oraz zabezpieczeniu odpowiednio wysokich norm ekologicznych - stwierdził.
Projekt polega na współpracy Famuru i Polskiego Funduszu Rozwoju w zakresie finansowania zakupu i późniejszego leasingu dla odbiorców, maszyn górniczych produkowanych przez Famur SA Inwestycje będą realizowane poprzez spółkę celową Mining Equipment Finance znajdującą się w strukturach Grupy Famur. PFR objął w niej udziały za pośrednictwem swojego Funduszu Inwestycji Infrastrukturalnych (Kapitałowego) FIZAN. Podobne rozwiązania stosują już inne kraje m.in. Chiny, które wspierają sprzedaż własnych produktów zapewniając przy tym rozwiązania finansowe.
Zgodnie z umową w finansowaniu modernizacji kopalni będą uczestniczyć obie strony, a każdorazowe zaangażowanie środków wymaga zgody Rady Nadzorczej, w skład której wejdą przedstawiciele dwójki inwestorów. Na starcie budżet projektu wyniesie 300 mln zł, przy czym wartość kompleksowego rozwiązania wydobywczego dla jednej kopalni szacuje się na 60-80 mln zł. Początkowo inwestycje mają dotyczyć wyłącznie sektora górniczego w kraju. - Wspólny projekt wspierający finansowanie zakupu maszyn produkowanych przez Famur dedykowany jest na tę chwilę na rynek Polski, ale liczymy, że rozwinie się również na rynki zagraniczne - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
– Dzisiejsza transakcja to początek współpracy Polskiego Funduszu Rozwoju z wiodącym producentem maszyn górniczych na polskim rynku. Liczymy, że nasza współpraca przyczyni się do powstania pierwszej polskiej grupy przemysłowej z silną pozycją na rynkach światowych – dodał Marcin Piasecki, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialny za inwestycje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.