Zarząd spółki Prairie Mining ogłosił w czwartek, 30 listopada, że w formalny sposób dopełnił złożenia raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz rozpoczął proces konsultacji społecznych, które dotyczą budowy kopalni Jan Karski. Według wcześniejszych zapowiedzi ma ona wydobywać wysokiej jakości węgiel koksujący.
- Po złożeniu raportu środowiskowego i rozpoczęciu procesu konsultacji społecznych, Prairie kontynuuje działania, których celem jest złożenie wniosku o koncesję wydobywczą umożliwiającą budowę kopalni Jan Karski we współpracy z naszym partnerem strategicznym, tj. spółką China Coal. Powinno to nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wyniki niezależnego badania opinii publicznej przeprowadzonego niedawno wśród mieszkańców województwa lubelskiego potwierdzają ogromne społeczne dla budowy nowej kopalni. Budowa kopalni Jan Karski przyczyni się do ekonomicznego rozwoju całej Polski Wschodniej - powiedział Ben Stoikovich, prezes zarządu firmy.
Silne poparcie społeczne dla budowy
Jak podał zarząd firmy w przesłanym komunikacie, program konsultacji społecznych zainicjowany w gminie Cyców w województwie lubelskim wskazuje na silne poparcie dla budowy kopalni Jan Karski. 74 proc. mieszkańców województwa lubelskiego opowiada się za budową nowej kopalni w regionie – wynika z sondażu niezależnej firmy badawczej, CBM Indicator.
„Zdecydowane poparcie wśród mieszkańców całego województwa dla budowy kopalni Jan Karski jest wyrazem przekonania społeczności lokalnej, że pojawienie się nowej kopalni zaowocuje powstaniem licznych miejsc pracy oraz przyczyni się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego w regionie” - podkreślono w treści komunikatu.
Dodano, że "prowadzone przez partnera Prairie, China Coal, prace nad studium techniczno-ekonomicznym dla kopalni Jan Karski są na ukończeniu. China Coal wraz z agencją projektową Jinan Mine Design Institute zostały zaproszone do Polski przez Prairie Mining w celu sfinalizowania prac nad oszacowaniem kosztów budowy Jan Karski prowadzonych z polskimi wykonawcami. Budowa kopalni Jan Karski to jedna z najbardziej zaawansowana nowa inwestycja w wydobycie węgla koksującego w Europie. W jej realizację zaangażowani są także partnerzy Praire: China Coal i CD Capital".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Będzie to na zasadzie - my im węgiel oni nam ryż ? Zamiast flapsów będą dawać worek ryżu za każdy przepracowany dzień i tak polska stanie się potęgom w europie co do ryżu- kolejny sukces rządów 25-letniej kliki ;D BRAWO!!
No tak, Rus był, niemiec był, US a było, teraz czas na Chiny ;) Szpinak z ryżem nowym przysmakiem pOLAKÓW, BRAWO WY! Dobra zmiana.