Podczas wtorkowego, 28 listopada, polsko-indyjskiego forum biznesu w Nowym Delhi, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Jastrzębska Spółka Węglowa i PeBeKa SA podpisały z indyjskimi partnerami porozumienia i listy intencyjne o dalszym rozwoju współpracy - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju.
Jak wynika z komunikatu, dwustronne forum biznesowe towarzyszy rozmowom administracji rządowej.
Według resortu rozwoju przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA i Gayatri Projects Limited podpisały list intencyjny, natomiast firma Essar Steel India Limited zawarła umowę o współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową S.A. Z kolei PAIH oraz Federacja Indyjskich Izb Handlu i Przemysłu (FICCI) zawarły tzw. memorandum of understanding.
Porozumienie grupy JSW dotyczy zacieśnienia długofalowej współpracy w zakresie sprzedaży i zakupu koksu produkowanego przez JSW, a wykorzystywanego w hutach Essar Steel w Indiach. Dokument potwierdza ciągłość współpracy nawet do 2030 roku. Koks z grupy JSW trafia do Essar Steel od 2009 r. i jest wykorzystywany do produkcji stali w procesie wielkopiecowym i Corex.
Oprócz deklaracji dotyczącej zakupu koksu, umowa grupy JSW i indyjskiego wytwórcy stali dotyczy także innych dziedzin. Strony planują m.in nawiązać współpracę w dziedzinie opracowania i wdrażania efektywnych metod wykorzystania metanu z pokładów węgla.
W Indiach od poniedziałku przebywa polska rządowo-biznesowa delegacja pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Witolda Słowika. 27 listopada w Nowym Delhi o współpracy gospodarczej między obu krajami rozmawiano podczas Piątej Sesji Polsko-Indyjskiej Komisji Wspólnej ds. Współpracy Gospodarczej.
- Polska i Indie mają sobie wiele do zaoferowania. Rynek indyjski to jeden z pięciu rynków perspektywicznych dla naszych eksporterów i inwestorów. Mamy dla nich dedykowane środki - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju Witold Słowik, który współprzewodniczył polskiej sekcji podczas obrad Piątej Sesji Komisji Wspólnej ds. Współpracy Gospodarczej.
Jak poinformował resort rozwoju, przemawiając na posiedzeniu komisji wiceszef MR podkreślił możliwości współpracy Polski i Indii m.in. w dziedzinie energetyki, górnictwa, technologii IT czy przemysłu spożywczego. - Możemy wiele zaoferować swoim indyjskim partnerom w tym zakresie - zadeklarował. Podkreślił, że polski rząd będzie wspierał "dalszy rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej z Indiami wykorzystując dostępne środki budżetowe i unijne".
W trakcie spotkania, jak wskazano, przedstawiciele Polski i Indii podpisali Protokół, w którym oba kraje potwierdziły aktywne zaangażowanie w dalszy rozwój współpracy w różnych sektorach gospodarczych m.in. w zakresie dostaw maszyn i urządzeń górniczych, maszyn i urządzeń do przetwórstwa spożywczego, współpracy naukowo-badawczej i akademickiej. Strona indyjska wyraziła szczególne zainteresowanie polskim potencjałem i możliwością transferu czystych technologii węglowych z Polski oraz współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi.
Według MR, wiceminister rozwoju podczas wystąpienia na polsko-indyjskim forum biznesowym, podkreślił, że Indie są strategicznym partnerem gospodarczym dla Polski w tym regionie świata. W ocenie Słowika, pomimo, że obroty handlowe między obu krajami systematycznie rosną, to nadal nie wykorzystujemy w pełni potencjału gospodarczego obu krajów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.