Enea SA złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek o zamiarze przejęcia wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swym Biuletynie Informacji Publicznej.
Enea została udziałowcem PGG wiosną tego roku, po włączeniu do PGG kopalń KHW.
Z końcem czerwca 2016 r. roku prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą przez spółki: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN.
"Pozwoli to tym podmiotom na samodzielne podejmowanie decyzji w niektórych sprawach dotyczących działalności PGG" - wyjaśnił wówczas UOKIK.
Na gruncie przepisów tzw. "kontrola sprawowana wspólnie" przez udziałowców przedsiębiorstwa jest formą koncentracji rynkowej i polega na przyznaniu określonym wspólnikom uprawnień zarządczych ponad te, które wynikają z samej wysokości udziałów. Współwłaściciele mogą umówić się, że określone decyzje przy zarządzaniu firmą wymagać będą zgody wskazanych udziałowców łącznie. Nadane w ten sposób uprawnienie do "kontroli wspólnej" nie musi odzwierciedlać udziału we współwłasności. Na przykład premiuje mniejszego wspólnika, który inaczej dysponowałby słabszym prawem veta przy podejmowaniu ważnych decyzji.
Zgadzając się w 2016 r. na przejęcie wspólnej kontroli nad PGG przez spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, UOKiK przekazał, że za podstawę ich wniosku wskazano porozumienie, w którym uczestnicy transakcji zobowiązali się do uzgadniania wspólnego stanowiska w zakresie niektórych decyzji dotyczących działalności PGG.
"Będą one mogły być podejmowane wyłącznie przez nich, a nie razem przez wszystkich wspólników PGG. Zakres tych decyzji został objęty tajemnicą przedsiębiorstwa" - wyjaśniał w czerwcu zeszłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Polska Grupa Górnicza z początkiem maja 2016 r. przejęła - jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - 11 kopalń i cztery zakłady będącej w bardzo trudnej sytuacji finansowej Kompanii Węglowej. Jej udziałowcami zostały podmioty z dominującym udziałem Skarbu Państwa.
Przy powoływaniu PGG zakładano, że w ciągu około półtora roku powinna ona stać się spółką akcyjną. Rozpoczęto przygotowania, jednak z ich finalizacją PGG postanowiła zaczekać na zakończenie procesu włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, co nastąpiło z końcem marca tego roku; nowym inwestorem Grupy została wówczas Enea.
W poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski potwierdził, że wniosek Enei do UOKiK wiąże się z procesem przekształcania Polskiej Grupy Górniczej w spółkę akcyjną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zajmijcie się zatrudnianiem 5 letnich emerytów i emerytów na umowy zlecenie jak sa tacy dobrzy to niech otworza własna działalnośc gospodacza