Do końca przyszłego roku w Grupie Enea zapadnie decyzja o budowie bloku energetecznego w technologii czystego węgla (IGCC), czyli na gaz syntezowy powstały ze zgazowania czarnego surowca. Mirosław Kowalik, prezes Enei potwierdził w ten sposób na konferencji o wynikach finansowych firmy w czwartek, 23 listopada, wcześniejsze zapowiedzi ministra energii złożowne w Sejmie RP.
Przypomnijmy, że 25 października w Sejmie Krzysztof Tchórzewski ujawnił, że rozpoczeto prace nad uruchomieniem na Lubelszczyźnie nowej elektrowni o mocy 500 MW, która spalać ma gaz z przerobu węgla wydobytego w kopalni Bogdanka na gaz w napowierzchniowych reaktorach. Zapowiedź ta poprzedzona była inną deklaracją, mianowicie że po 2025 r. jako kraj "prawdopodobnie nie podejmiemy już budowy nowych bloków węglowych".
- Natomiast na pewno przystąpimy jeszcze do budowy pierwszej tego typu na świecie elektrowni gazowej na paliwo wytworzone ze zgazowania węgla. Ma ona powstać przy kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie. Będzie miała na razie pilotażową skalę, nie opartą jeszcze na efektach ekonomicznych. Jedyna podobna instalacja działa w Japonii, ma jednak niewielką moc 200 MW. Jako Polska chcemy być w tej dziedzinie światowym liderem nowoczesności - zadklarował w parlamencie Krzysztof Tchórzewski.
W czwartek, 23 listopada, do zapowiedzi szefa resortu nawiązał Mirosław Kowalik:
- Blok taki buduje się krócej niż 5 lat. Jeśli decyzja miałaby być podjęta pod koniec następnego roku, to po to, by zostawić okres 4 lat, żeby zbudować coś, co będzie służyć przez następne 30 lat - powiedział prezes Grupy Enea, dodając, że decyzja o budowie elektrowni gazowej zapadnie do końca 2018 r. "po przeanalizowaniu elementów krytycznych procesu przedinwestycyjnego".
Jeżeli proces budowy potrwa ok. 4 lat, to nowa siłownia wraz z instalacją do zgazowania węgla mogłaby zostać oddana do eksploatacji w 2023-2024 r.
- Chcielibyśmy wykorzystać najbardziej korzystną technologię, która da możliwości rozwoju, produkcję energii elektrycznej, ale może nie tylko. Mamy zasoby węgla w Bogdance. Ostatnio dostaliśmy koncesję na Pole Ostrów - mówił prezes Grupy Enea.
Budowa elektrowni w Bogdance już teraz określana jest jako strategiczna, bo właśnie w strategii Eneii na lata 2016-2030 zapisano, że istotnym elementem zakładanego wzrostu produkcji energii elektrycznej ma być inwestycja w nowoczesny blok w technologii czystego węgla tzw. IGCC (ang. Integrated Gasification Combined Cycle) o mocy 300-500 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.