- Rozszerzając działalność na ciepłownictwo PGE zwiększa swoje szanse na to, że w dobie coraz ostrzejszej polityki klimatycznej Grupa będzie miała nadal lepsze wyniki niż spółki, które trzymają się kurczowo węgla - powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik o przejęciu polskich aktywów EDF przez PGE.
Wojciech Jakóbik przypomniał, że polska energetyka została częściowo sprywatyzowana latach 90.
- Tak było także z sektorem ciepłowniczym, którego część przypadła francuskiej firmie EDF - powiedział. W poniedziałek (13 listopada) polskie aktywa Electricité de France zostały przejęte przez Polską Grupę Energetyczną, spółkę Skarbu Państwa.
Spółka stała się tym samym największym producentem ciepła w kraju i umocniła się na pozycji największego producenta energii elektrycznej. Transakcję przejęcia elektrowni Rybnik i ośmiu elektrociepłowni zamknięto osiem tygodni przed terminem.
Ekspert zaznaczył:
- PGE jest spółką węglową ze względów historycznych, ale musi poszerzać swoją działalność o inne branże - powiedział Jakóbik.
Wymienił m.in. ciepłownictwo, ale także odnawialne źródła energii, jak farmy wiatrowe na morzu i inne rozwiązania, które zmniejszą emisję dwutlenku węgla.
- Jest ona sekowana w Unii Europejskiej polityką klimatyczną, co rodzi wielkie koszty dla PGE, ale także dla klientów w postaci wyższych cen energii.
- Rozszerzając działalność poza wegiel właśnie np. na ciepłownictwo, PGE zwiększa swoje szanse na to, że w dobie coraz ostrzejszej polityki klimatycznej Grupa będzie miała nadal lepsze wyniki niż spółki, które zostają i trzymają się kurczowo węgla - podkreślił Jakóbik.
- Przejęcie EDF przez PGE teoretycznie, w sytuacji zagrożenia dostaw mogłoby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju, jednak same aktywa ciepłownicze nie są kluczowe dla dostaw energii, są ważne dla dostaw ciepła dla Polaków - tłumaczył.
Jego zdaniem w tym przypadku aspekty bezpieczeństwa energetycznego nie mają tak wielkiego znaczenia.
- Chodzi raczej o dywersyfikację portfela PGE, aby lepiej poradzić sobie z polityką klimatyczną - podkreślił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.