Piątkowa (17 listopada) sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami głównych indeksów. Niepokój inwestorów wzbudzają przedłużające się prace nad reformą podatkową. Izba Reprezentantów przyjęła swoją wersję ustawy, ale kluczowe będą głosowania w Senacie.
Na zamknięcie Dow Jones Industrial spadł o 0,43 proc. do 23 358,24 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,26 proc. do 2578,85 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,15 proc. do 6782,79 pkt.
Inwestorzy w Stanach Zjednoczonych śledzą losy ustawy podatkowej. Swoją wersję reformy przyjęła w czwartek Izba Reprezentantów.
Zgodnie z oczekiwaniami, przyjęto zapisy o obniżce CIT do 20 proc. z 35 proc., począwszy od 2018 r., zmniejszeniu stawek PIT do 4 z 7 i niższym opodatkowaniu zysków trzymanych przez korporacje poza granicami USA. Nowa ordynacja zwiększy deficyt budżetowy o 1,4 mld USD w horyzoncie dekady.
Dalsze losy reformy podatków są uzależnione jednak od Senatu, gdzie Republikanie pracują nad alternatywną wersją legislacji. Głosowanie w izbie wyższej odbędzie się najwcześniej w ostatnim tygodniu listopada. Jedną z głównych kwestii spornych jest senacka propozycja obniżenia podatków dopiero od 2019 r. oraz wygaśnięcie różnych ulg dla osób fizycznych w 2026 r. Senacki projekt przewiduje także zniesienie systemu opieki medycznej Obamacare.
Z uwagi na rozkład głosów w Senacie Republikanie mogą pozwolić sobie na wyłamanie się z dyscypliny partyjnej jedynie dwóch deputowanych. Fiasko głosowania nie jest wykluczone, gdyż co najmniej trzech senatorów z GOP zgłosiło zastrzeżenia do obecnej wersji projektu. Senatorowie mają teraz ponad tydzień na zakulisowe negocjacje.
By ustawa trafiła na biurko Donalda Trumpa izby Kongresu będą musiały uzgodnić tekst ustawy i ponownie go przegłosować.
Sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział w piątek, że oczekuje ostatecznego zakończenia prac na reformą przed świętami Bożego Narodzenia.
Analitycy Bank of America Merill Lynch (BofAML), podobnie jak większa część rynku, pozostają "sceptyczni", co do wcielenia w życie ustawy. Ich zdaniem, w obecnej fazie cyklu cięcia podatków nie są potrzebne, by podtrzymać ekspansję amerykańskiej gospodarki, choć wzmocnią ją w krótkim terminie.
W zależności od ostatecznego kształtu ustawy, BofAML szacuje, że reforma może wzmocnić dynamikę PKB o 0,2-0,4 pkt. proc. rocznie w najbliższych dwóch latach, przyczyni się do obniżki stopy bezrobocia o 0,1-0,3 pkt. proc. oraz pozytywnie kontrybuuje do dynamiki bazowego deflatora PCE (preferowana przez Fed miara inflacji) o 0,1 pkt. proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.