Do 2030 r. Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zwiększyć wydobycie i sprzedaż węgla z obecnych 15 mln ton do ponad 18 mln ton rocznie - zakłada nowa strategia JSW. 85 proc. wydobycia ma stanowić węgiel koksowy; po 2022 r. firma będzie jedynym producentem tego rodzaju węgla w Europie.
Kluczowe założenia strategii przedstawił podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie pełniący obowiązki prezesa JSW Daniel Ozon. Przypomniał, że zarząd firmy we wrześniu przekazał projekt strategii organom korporacyjnym spółki, a od października trwają w tej sprawie rozmowy z jej wierzycielami.
- Zakładamy, że do końca tego miesiąca Rada Nadzorcza, po komentarzach, przyjmie nam strategię i będziemy mogli w najbliższych tygodniach w pełni ją zaprezentować - zapowiedział Ozon, wskazując na prorozwojowy charakter nowej strategii.
Tłumacząc przesłanki zakładanego wzrostu wydobycia i sprzedaży węgla o ok. 3 mln ton netto rocznie wobec obecnego poziomu, prezes ocenił, że jeżeli moce produkcyjne w europejskim sektorze stalowym zostaną utrzymane, unijny rynek nadal będzie potrzebował węgla koksowego - w ub. roku wielkość jego importu do UE wyniosła ponad 32 mln ton, z czego ok. 14 mln ton napłynęło z Australii, 10 mln ton z USA, 4 mln ton z Rosji, 3 mln ton z Kanady, 1 mln ton z Mozambiku. Wielkość importu obrazuje skalę europejskiego popytu na węgiel koksowy.
- Po roku 2022 drugi największy producent, New World Resources, zakończy - według wszystkich dostępnych informacji - produkcję węgla i od tego roku JSW praktycznie będzie jedynym istotnym producentem węgla koksującego w Europie - wskazał Ozon, upatrując w tym szansę na rozwój i wzrost pozycji rynkowej JSW. Zasoby JSW pozwalają firmie na produkcję węgla na zakładanym poziomie powyżej 18 mln ton rocznie przez kolejne co najmniej 50 lat.
Przedstawiciele JSW poinformowali, że węgiel koksowy znalazł się - na kolejne trzy lata - na unijnej liście 27 tzw. krytycznych surowców (spośród 76 analizowanych), co także podkreśla jego znaczenie i daje możliwości finansowania inwestycji dotyczących tego surowca. - To otwiera nam drzwi na skorzystanie z dodatkowych źródeł finansowania inwestycji rozwojowych, oferowanych przez europejskie inwestycje typu EBOR czy EBI - wyjaśnił prezes.
Nowa strategia JSW zakłada m.in. rozwój bazy zasobowej spółki (dziś JSW ma ok. 1 mld ton operatywnych zasobów węgla) poprzez pozyskiwanie nowych koncesji i eksploatację nowych złóż; firma zamierza eksploatować także tzw. cienkie pokłady, by najbardziej efektywnie wykorzystać złoża. Ozon potwierdził, że JSW rozważa akwizycję firmy wyspecjalizowanej m.in, w drążeniu kopalnianych wyrobisk - wcześniej prasa informowała, że chodzi o Przedsiębiorstwo Budowy Szybów. W tym roku w kopalniach JSW powstanie w sumie ok. 74 km nowych wyrobisk.
Strategia zakłada także poprawę efektywności firmy poprzez optymalizację kosztów w całym ciągu produkcyjnym grupy. JSW chce wdrażać innowacyjne rozwiązania techniczno-technologiczne. Wśród najważniejszych inwestycji w segmencie węglowym są: budowa nowych poziomów wydobywczych w obu częściach kopalni Knurów-Szczygłowice, dalsze budowa poziomu 1290 m w kopalni Budryk i udostępnienie w tej kopalni kolejnych zasobów i złoża Chudów-Paniowy, udostępnienie i zagospodarowanie zasobów złoża Pawłowice 1, budowa poziomu 1140 m i rozbudowa poziomu 1000 m w kopalni Pniówek, a także budowa nowych poziomów oraz udostępnienie i zagospodarowanie złóż Bzie-Dębina w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.
Grupa JSW zamierza zwiększyć energetyczne wykorzystanie towarzyszącego złożom węgla metanu, a także gazu koksowniczego. Obecnie do produkcji prądu, ciepła i chłodu służy ok. 50 proc. pozyskanego metanu. - Jeśli w ciągu najbliższych czterech lat dojdziemy do poziomu ponad 80 proc. i wybudujemy blok energetyczny w Koksowni Radlin, w całości nasza grupa kapitałowa stanie się samowystarczalna energetycznie, bez konieczności zakupu energii ze źródeł zewnętrznych - podkreślił Ozon.
W segmencie koksowniczym grupa JSW chce utrzymać roczną produkcję i sprzedaż koksu na poziomie powyżej 3,4 mln ton w latach 2017-2030. Planowana jest modernizacja dwóch baterii koksowniczych w Koksowni Przyjaźń, modernizacja i budowa bloku energetycznego w Koksowni Radlin oraz zagospodarowanie tzw. gazu nadmiarowego i stworzenie instalacji odsiarczania spalin w Koksowni Jadwiga. Na terenie Koksowni Dębieńsko rozważane jest rozpoczęcie produkcji poszukiwanych na rynku adsorbentów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak krupinski ze zlozami zamkneli to borynie tez zamkna:(
A o Boryni ani slowa także chyba SRK