Piotr Pucka, sztygar zmianowy z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit, zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu „Pracuję bezpiecznie”, organizowanego w Polskiej Grupie Górniczej. Poza nim na podium stanęli Zbigniew Bugdol z ruchu Chwałowice kopalni ROW oraz Damian Starowicz z ruchu Halemba kopalni Ruda. Zwycięzca otrzymał czek na 8 tys. zł, a zdobywcy II i III miejsca odpowiednio 6 i 5 tys. zł. Finał konkursu został rozegrany w czwartek (16 listopada) w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach.
W gronie 10 finalistów znaleźli się: Piotr Pucka (KWK Piast-Ziemowit ruch Piast), Wojciech Wiśniewski (KWK Murcki-Staszic), Damian Starowicz (KWK Ruda ruch Halemba), Łukasz Kwiatkowski (KWK ROW ruch Jankowice), Tomasz Duży (Zakład Remontowo-Produkcyjny), Zbigniew Bugdol (KWK ROW ruch Chwałowice), Adam Prychocen (KWK Mysłowice-Wesoła), Andrzej Siwczyk (KWK ROW ruch Rydułtowy), Bronisława Stachyra (KWK Wieczorek) oraz Marcin Kościelniak (KWK Piast-Ziemowit ruch Ziemowit).
Ich zmagania z pytaniami przygotowanymi przez Dział BHP i Szkoleń PGG obserwowali m.in. senator Wojciech Piecha, poseł Krzysztof Sitarski, wiceprezes PGG ds. technicznych Piotr Bojarski, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek, przedstawiciele nadzoru górniczego oraz dyrektorzy kopalń wchodzących w skład PGG.
W pierwszej fazie finału zawodnicy odpowiadali na pytania wyświetlane na ekranach komputerów. Ci, którzy zdobywali najmniej punktów w danej rundzie, odpadali. W ten sposób wyłoniono czterech najlepszych zawodników. W tym gronie znaleźli się: Andrzej Siwczyk, Damian Starowicz, Zbigniew Bugdol i Piotr Pucka, który w półfinałach rozgrywanych 7 listopada w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach, zdobył rekordową liczbę 26 punktów.
W ostatniej fazie finału zawodnicy mierzyli się z 14 pytaniami - nieparzyste były skierowane do wszystkich, a w przypadku parzystych obowiązywała zasada – kto pierwszy, ten lepszy. W tej rywalizacji bezkonkurencyjny okazał się sztygar zmianowy z ruchu Piast.
Wszystkim finalistom gratulacje złożyli i nagrody wręczyli wiceprezes Bojarski oraz prof. Prusek. Obaj przyznali, że ważne jest, aby znać przepisy, ale jeszcze ważniejsze jest to, by je stosować w pracy.
- Czuję ogromną satysfakcję, ale również ogromną ulgę, że to już koniec i to z takim pozytywnym efektem. W kopalnianych eliminacjach byłem dopiero 20., a potem udało się wywalczyć pierwsze miejsce w półfinałach i zakończyć na pierwszym miejscu cały konkurs. Ujmując to w kategoriach sportowych, mogę powiedzieć, że forma wzrastała – powiedział portalowi górniczemu nettg.pl tuż po finale Piotr Pucka.
Na pytanie o receptę na sukces w konkursie „Pracuję bezpiecznie”, odpowiedział - "Trzeba dużo czytać i regularnie przyswajać wiedzę".
- W ostatnich dniach, skupiłem się na ustawach i rozporządzeniach. Wszystko było zrobione razy dwa – przyznał szczęśliwy zwycięzca, który szczególne podziękowania skierował dla małżonki.
- W ciągu ostatniego tygodnia pozwoliła mi skupić się na pracy i przygotowaniach do finału.
Dodał, że za nagrodę sprawi żonie jakiś prezent, a pozostała część zostanie przeznaczona na budowę domu.
Zwycięstwo Piotra Pucki obserwował dyrektor kopalni Piast-Ziemowit Rajmund Horst.
- Jestem dumny z tego, że w finałach miałem przedstawicieli ruchu Piast i ruchu Ziemowit. A podwójnie dumny z tego, że mam pracownika, który ten finał wygrał. Zgodnie z regulaminem konkursu, finalista nie może startować w kolejnej edycji, ale myślę, że to jest dobra sytuacja, by doświadczenie i wiedzę pana Piotr wykorzystać w przygotowaniach kolejnych naszych pracowników, którzy zdecydują się na start w tym konkursie – powiedział portalowi górniczemu nettg.pl dyrektor Horst.
Finałowe zmagania ocenił Grzegorz Ochman, dyrektor Biura BHP i Szkoleń PGG, które odpowiadało za organizację konkursu.
- Tegoroczni finaliści byli chyba najlepsi w historii konkursu. Pamiętam z wcześniejszych edycji, że były takie pytania, na które nikt nie był w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi. W tym roku nie mieliśmy takiej sytuacji – powiedział dyrektor Ochman.
- Trzeba też zwrócić uwagę, że w tym roku pytania opierały się również o nowe przepisy, które weszły w życie 1 lipca. Mimo tego finaliści radzili sobie z nimi doskonale. Pozostaje nic innego, jak tylko gratulować im i życzyć dalszych sukcesów – dodał.
W galerii: Finał konkursu Pracuję bezpiecznie organizowanego w Polskiej Grupie Górniczej. Rybnik - Niedobczyce, 16 listopada 2017 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
gdzie jest ta silna zaŁoga z wesoŁej. smiech na sali z tym konkursem
Gratulacje dla finalistow, prezentowali wysoki poziom wiedzy. Wyrazy szacunku dla organizorow za bardzo sprawna i dopracowana organizacje. Mam nadzieje ze final zawita kiedys takze do rudy slaskiej
Szacunek dla finalistów. Jednocześnie prośba do Pana Prezesa PGG , żeby na podstawie testu zweryfikować wiedzę Panów z BHP szczególnie tych co przybyli z KHW.
Gratulacje braciszku :)