Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie będą współpracować na rzecz wspólnych prac badawczych i edukacji. Efekty przyszłych projektów dotyczących m.in technologii informatycznych i ochrony środowiska mają zostać komercyjnie wykorzystane w spółce. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w poniedziałek (13 listopada) - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe JSW.
Współpraca sygnatariuszy umożliwi realizację wspólnych prac badawczo-rozwojowych JSW i UKSW w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii, które wpłyną m.in. na zwiększenie efektywności produkcji (informatyzacja), zagospodarowanie produktów ubocznych wydobycia węgla (np. metan) oraz ograniczenie negatywnego wpływu działalności spółki na środowisko naturalne.
- Mamy nadzieję, że wspólne przedsięwzięcie pozwoli na rozwinięcie polskiej myśli technicznej. Mocne fundamenty wypracowane przez UKSW, a także doświadczenia górniczych ekspertów ze Śląska umożliwią prowadzenie badań, które przyczynią się zarówno do rozwoju nauki, jak i rozwoju największego producenta węgla koksującego w Unii Europejskiej – powiedział rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.
Współpraca między JSW i UKSW to kolejny etap podejmowanych przez spółkę działań mających na celu wprowadzanie innowacji w Grupie JSW. W połowie tego roku została powołana nowa spółka JSW Innowacje z siedzibą w Katowicach, która stała się kompleksowym zapleczem badawczo-rozwojowym całej grupy kapitałowej, nastawionym na bliską współpracę z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami naukowymi.
- Zacieśnianie więzi między JSW, a nauką jest bardzo ważne w kontekście wyzwań stojących przed firmą funkcjonującą na bardzo konkurencyjnym, niestabilnym i dynamicznie zmieniającym się rynku węgla i koksu. JSW jest spółką, która funkcjonuje głównie dzięki wydobyciu i przetwarzaniu węgla, ale musimy się rozwijać wykorzystując osiągnięcia nauki, by najefektywniej wykorzystywać złoża węgla i jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu – przekonuje Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW, sygnatariusz listu.
W najbliższych tygodniach Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego przygotują obszary, cele i harmonogram działań dotyczących współpracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.