Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu uzupełniło zbiory sztuki nieprofesjonalnej.
Takich kolekcji w województwie śląskim jest kilka. Najbardziej znana w Muzeum Śląskim w Katowicach. Powodzeniem cieszy się też „Kolekcja Barwy Śląska” Gerarda Stanisława Trefonia, który w Rudzie Śląskiej zgromadził ponad 3000 dzieł.
Tym razem zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego wzbogaciło się o 52 obrazy, grafiki oraz rzeźby w węglu. To grafiki Rudolfa Riedla, Władysława Lucińskiego, Mariana Jędrzejewskiego, Jana Nowaka, Jerzego Sewiny, Mirosława Balawejdera, obrazy Franciszka Kurzei, Rudolfa Mrozika, Leopolda Wróbla, rzeźby Jana Kozioła, Franciszka Kurzei oraz Marii Chudoby-Latoski. Zakup został zrealizowany w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”. Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzięki rozbudowie kolekcji będzie można zestawiać ze sobą i porównać motywy występujące w twórczości śląskich naiwistów. Zakupione dzieła pomogą uzyskać wiedzę o nowych autorach.
Sztuka nieprofesjonalna, „nieuczona” to fenomen znany od końca XIX w. Na Śląsku działało kilka grup artystycznych, jak Grupa Janowska, Gwarek 58, Bielszowice, Filar 72 czy 18-Obsydian. W Katowicach-Giszowcu do dzisiaj artyści i emeryci górniczy spotykają się w „Gawlikówce”, od nazwiska Ewalda Gawlika, który miał tam swoją pracownię. Dyrekcja kopalni udostępniła malarzowi trzy pomieszczenia na piętrze. Wstawił tam swoje rzeczy, w tym tapczan, komodę i szafę oraz klatkę z kanarkami. Pracownia nie przetrwała do dzisiaj w pierwotnym stanie, ale zwiedzający mogą w jej dawnych wnętrzach obejrzeć pamiątki po artyście, jego obrazy. Oprócz wystawy stałej malarstwa organizowane są tam też lekcje muzealne, warsztaty.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.