Orderem Orła Białego uhonorowany zostanie w sobotę (11 listopada) w Warszawie przez Prezydenta RP ks. Bernard Czernecki - kapelan górników i ich duszpastrzerz podczas strajku w kopalniach jastrzębskich w 1980 i 1981 r.
- Górnicy bardzo wiele wnieśli w przemiany w Polsce. Umowy społeczne podpisane w 1980 r. w Jastrzębiu wciąż wydają mi się naprawdę mądre i aktualne. Górnicy nie mieli na celu jakiejś walki politycznej. Po prostu chcieli prostować błędy. Umowa podpisana między górnikami a ówczesną władzą wnosiła pokój - ocenia ks. prałat Czernecki w wypowiedzi dla piątkowego (10 listopada) "Dziennika Zachodniego".
Duszpasterz odegrał ważną rolę podczas strajku sierpniowego w Jastrzębiu, dodając otuchy górnikom i ich rodzinom. Doradził też podjęcie okupacji kopalni w momencie, gdy władze były bliskie rozbicia protestu przy udziale prowokatorów na usługach Służby Bezpieczeństwa. Humanizował także postawy strajkujących, odwodząc ich od użycia przemocy i rozlewu krwi.
Ks. Czernecki urodził się w Kobiórze (1930 r.), po studiach w krakowskim Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie przyjął święcenia w 1954 r. Pracował jako wikariusz w Katowicach-Brynowie, Lublińcu, Świętochłowicach, Michałkowicach, Pawłowie. Od 1968 r. zarządzał parafią w Nowym Bytomiu, a w 1974 r. przyjechał do Jastrzębia-Zdroju, gdzie został proboszczem parafii św. Katarzyny. Po pięciu latach objął parafię pw. św. NMP Matki Kościoła, w której do dzisiaj pomaga w pracy duszpasterskiej (przeszedł na emeryturę w 1994 r.).
Był archidiecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność". Pełnił też funkcję kapelana śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Od 1985 r. jest kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej w Katowicach, a od 1986 r. kapelanem Jego Świątobliwości.
Czytaj więcej o ks. prałacie Bernardzie Czerneckim: Wiarą i węglem ciosany
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.