- Metan przestał być już postrzegany w górnictwie tylko jako zagrożenie - podkreśla dr Janusz Jureczka, dyrektor Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Dr Janusz Jureczka, dyrektor OG PIG–PIB:
Zasoby metanu szacowane są na 230-250 mld m sześć. To więcej niż udokumentowane zasoby gazu ziemnego. Metan w górnictwie już dawno przestał być postrzegany tylko jako zagrożenie, odpad, coś mało użytecznego. Dzisiaj ten pogląd to już przeszłość. Ujmowana jest niewielka ilość metanu. Przed laty na jedną wydobytą tonę przypadało go 5 m sześć. Obecnie to już 13 m sześć.
Efektywne odgazowanie rośnie. Przed laty było to 25 proc., obecnie – 36 proc. Jednak wykorzystanie tego gazu maleje. Górnictwo goni napływający metan, ale dogonić go nie potrafi.
Tymczasem można wydobywać metan z pokładów na kilka-kilkanaście lat przed rozpoczęciem eksploatacji węgla. Korzyści to mniejsze zagrożenie, zmniejszenie kosztów wydobycia, a także - efektu cieplarnianego.
Konieczne jest kompleksowe zajęcie się problemem metanowości kopalń, bo od węgla przez najbliższe kilkadziesiąt lat nie odejdziemy. Ilość metanu będzie narastać.
Prowadzimy program Geo-Metan dotyczący przedeksploatacyjnego ujęcia metanu. Badamy kiedy i w jakich warunkach byłoby to opłacalne. Nasz cel to testowe wydobycie, a jak okaże się ono opłacalne, to wykorzystanie go na skalę przemysłową. Jesteśmy w trakcie I etapu – projektu badawczego w Gilowicach.
Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi – 27. konferencja z tego cyklu rozpoczęła się w Rytrze. Organizatorzy to Pracownia Polityki Surowcowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN. Patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Energii i Główny Geolog Kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.