Prof. Stanisław Wołkowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego zastanawia się nad edukacją w dziedzinie geologii, która jest zapisana w ramach Polityki Surowcowej Państwa.
Prof. Stanisław Wołkowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego:
W Polityce Surowcowej Państwa jest zapis o edukacji w zakresie geologii, górnictwa i surowców mineralnych. Powinniśmy uświadamiać społeczeństwu znaczenie surowców w życiu człowieka, nieuchronność ich używania, konieczność akceptacji zmian, jakie w środowisku to powoduje. Konieczna jest promocja rozwiązań wykorzystujących wyrobiska poeksploatacyjne służące społeczeństwu. Dzisiaj nikt nie zastanawia się, że abyśmy mogli użytkować drogi, to trzeba je zbudować z surowców mineralnych.
W szeregu szkolnych podręczników są odniesienia do geologii, jest mowa o węglu, miedzi. Jednak te informacje przypominają nieco malarstwo Nikifora - są ładne, ale w treści naiwne. Mamy w tej dziedzinie wiele do nadrobienia choćby w porównaniu do podręczników obowiązujących w XIX wieku.
W innych krajach na temat geologii organizuje się wykłady nawet na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Edukacja jest nowoczesna. A co, gdyby u nas wydać komiks przeznaczony dla dzieci na temat wykorzystania surowców? Pokazać w nim wszystkie elementy naszej codzienności, w której nie możemy obejść się bez surowców.
Konieczne jest chwalenie się tym, co zostało zagospodarowane po eksploatacji. Przykład to Kopalnia Soli w Wieliczce czy Krzemionki Opatowskie.
Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi – 27. konferencja z tego cyklu rozpoczęła się w Rytrze. Organizatorzy to Pracownia Polityki Surowcowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN. Patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Energii i Główny Geolog Kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.