W obiekcie nad wylotem sztolni odwadniającej z XIX w. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otworzyło w piątek (3 listopada) swój nowy punkt obsługi. Na razie można tam np. kupić bilet na zwiedzanie; wkrótce będzie się tam wysiadało z łodzi po przepłynięciu podziemnej trasy.
Od blisko dekady Muzeum Górnictwa Węglowego rozwija działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza. To działająca od dekady zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido oraz stopniowo udostępniany kompleks Sztolnia Królowa Luiza - oparty o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie i fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa.
W udrażnianej od niemal 10 lat historycznej sztolni przed miesiącem otwarto główną, liczącą ok. 1,5 km trasę - pokonywaną pieszo. Ma ona obrazować jak rozwijało się górnictwo przez ostatnie 200 lat: od metod XIX-wiecznych prezentowanych w sztolni i wyrobiskach z tego okresu, po XX-wieczne, jakie można poznać w odnowionym podziemnym skansenie górniczym - z działającymi maszynami i kolejką górniczą.
Turyści zbierają się w gotowej od paru lat naziemnej części Królowej Luizy przy ul. Wolności, gdzie znajduje się m.in. szyb Carnall, prowadzący 36 m pod ziemię na poziom kanału. Poznając m.in. historię i efektowną architekturę pogórniczych podziemi przechodzą stamtąd dawną sztolnią kilkaset metrów do miejsca, gdzie znajdował się podziemny port (teraz odtworzony).
Port ma połączenie chodnikiem w obudowanym drewnem węglowym pokładzie 510 z drugą, czynną od ub. roku, podziemną częścią Luizy. Tam, w pobliżu szybu Wilhelmina przy ul. Sienkiewicza, znajduje się odnowiony podziemny skansen. Ta część liczących łącznie ok. 1,5 km płytkich wyrobisk dawnej kopalni Królowa Luiza - obecnie z ekspozycją - połączona jest z powierzchnią pochylnią.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.