Tej trójki pasjonatów industrialnej fotografii z Francji i Niemiec nie mogło zabraknąć w kopalni Brzeszcze, a zwłaszcza w jej jawiszowickich szybach, które przeniesiono już do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Francuz Sébastien Berrut oraz Niemcy Christoph Oboth i Edgar Bergstein pieczołowicie dokumentują na fotografiach wszystko, co ważne w światowym górnictwie. Szczególną uwagę skupiają na kopalniach, które odchodzą powoli w przeszłość.
- Wartość górniczych skarbów u nas we Francji zrozumieliśmy dopiero, gdy nie było już żadnej kopalni – mówi Berrut, który uwiecznił ponad 500 szybów w Europie, Afryce i na Kubie. Niemieccy fotograficy współpracują ze znanym muzeum górniczym Zollverein w Zagłębiu Ruhry, a w Polsce widzieli rok temu m.in. kopalnię Bielszowice w PGG i Knurów-Szczygłowice w JSW.
Tej jesieni postanowili odwiedzić Tauron Wydobycie. W tajniki jej zakładów: Sobieski, Janina i Brzeszcze wprowadzał gości sam prezes spółki Zdzisław Filip wraz z Dorotą Połedniok, kierującą Zespołem Relacji z Otoczeniem w spółce. Berrut, Oboth i Bergstein przygotowali się do wyprawy i podczas rozmowy w siedzibie spółki w Jaworznie, dopytywali o szczegóły techniczne zakładu, który zobaczą.
Brzeszcze jest pod wieloma względami wyjątkową kopalnią. Budowana od 1903 r. przez żydowskiego finansistę, polityka i adwokata Arnolda Chaima de Porada Rapaporta, w międzywojniu - po objęciu części Galicji granicami Rzeczypospolitej - została nabyta przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu i była jedyną całkowicie państwową kopalnią węgla w Polsce.
W zakładzie górniczym fotografów powitał dyrektor Andrzej Okoń. Szczegóły techniczne oryginalnej bębnowej maszyny wyciągowej Siemens-Shucket, która do dzisiaj pracuje w przedziale wschodnim szybu Andrzej III w Jawiszowicach i historyczny rozrusznik wodny z roztworem soli w zbiorniku, według idei z początku elektryczności, rozpaliły dokumentalistów, którzy pod okiem inżynierów Miłosza Myśliwca (Tauron) i Mariusza Maja (SRK) fotografowali z wypiekami zakamarki 110 letniej kopalni. Potem polowa sesja przeniosła się do szybów I i II kopalni Brzeszcze.
Fotogramy z wypraw obejrzeć będzie można m.in. na stronach internetowych www.patrimoine-minier.fr i www.indu-art.org, w czasopiśmie Zeitschrift Industriekultur (Dziedzictwo Przemysłowe) i na wystawach w wielu krajach Europy.
Kopalnia Brzeszcze jest fotogeniczna – w lipcu tego roku odwiedził ją uznany belgijski mistrz fotografii industrialnej Bernard Bay, który już po raz trzeci powrócił do kopalń Taurona.
W galerii: Sébastien Berrut, Christoph Oboth i Edgar Bergstein z wizytą w kopalni Brzeszcze Tauron Wydobycie, poniedziałek 30 października 2017 r. (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Fotografujcie fotografujcie .... pokażecie potem młodym niemiaszkom i francuzikom jak wspaniale doprowadziliście polski przemysł do ruiny waszymi kretyńskimi doktrynami europejskimi. Take the Photo shoot! Than show young generations how great you have brought polish industry to ruin by your idiotic european doctrines called SRK.
No i co w tym art,ciekawego Przyjechało 3 ciuLi skądś tam porobić zdjęcia Czy gdybych jo pojechoł np: do Niemiec na gruba,to mnie tyż przyjmowołby ruby dyrektor ze uśmiechniętom lipstą????
Oczywiście na zdjęciach 'musiał' zostać uwieczniony kalendarz jednego ze związków zawodowych, wiadomo co na zdjęciu.