Chorzów wraca do swoich industrialnych korzeni – w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców powstanie pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa - ogłosił w poniedziałek (30 października) chorzowski samorząd na oficjalnym portalu miejskim.
Chorzów we współpracy z Kopalnią Guido uzyskał ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska". Wspólny wniosek Chorzowa i Zabrza otrzymał najwyższą ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu listy opublikowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu do Chorzowa trafi ponad 17 mln zł na stworzenie nowej instytucji kultury.
– To największa dotacja w historii miasta na cele kulturalne. Pozwoli nam nie tylko przeprowadzić gruntowną renowację dawnej elektrowni Huty Królewskiej, ale także stworzyć unikatowe muzeum na industrialnej mapie Śląska – wyjaśnia Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.
Miasto kupiło halę elektrowni w 2010 r. od Banku Handlowego w Warszawie. Zabytkowy obiekt został zabezpieczony, przeprowadzono też remont dachu. Od tego czasu dawna elektrownia stała się miejscem wielu wydarzeń m.in. World Press Photo, Festibalu, Industriady czy Metropolitalnej Nocy Teatrów.
- Obecnie trwa przygotowywanie procedur przetargowych oraz zwożenie kilkudziesięciotonowych eksponatów. W przyszłym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX-wieczny młot parowo–powietrzny Brinkmann’a, a na pobliskim rondzie w zeszłym roku ustawiono 3-metrowy młot wyprodukowany w Hucie Zygmunt. Do końca 2019 r. hala w centrum Chorzowa przejdzie gruntowną renowację, która przeprowadzona zostanie z dbałością o detale architektoniczne, takie jak kształt okien czy wygląd bramy głównej. Całkowicie odnowiona zostanie także przybudówka, w której powstanie nowoczesna sala audiowizualna - informuje Karolina Skórka, rzecznik UM w Chorzowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.