Z 60 do 80 proc. wzrośnie dofinansowanie wymiany kotłów węglowych na gazowe, podłączenie do lokalnej sieci ciepłowniczej lub instalację pomp ciepła w Tychach (Śląskie) - zdecydowali radni.
Aktualizacja miejskiego programu ograniczenia niskiej emisji stwarza też możliwość uzyskania dofinansowania na modernizację cieplną budynków mieszkalnych. Od początku 2018 r. mieszkańcy Tychów będą mogli uzyskać 60-procentowe dofinansowanie na tzw. termomodernizację budynków mieszkalnych (docieplenie ścian - maksymalnie 12 tys. zł, docieplenie dachu - do 7,2 tys. zł, wymiana okien - do 9 tys. zł).
- Koszty ogrzewania są bardzo dużym obciążeniem budżetów domowych. W przeszłości nie przywiązywano specjalnej uwagi do ilości zużywanej energii, gdyż była ona tania. Obecnie ceny energii i ciepła są wysokie, więc coraz częściej zastanawiamy się jak ograniczyć te koszty. Można to osiągnąć wykonując termomodernizację budynku, mieszkańcy są tego świadomi. Odbieraliśmy wiele telefonów z pytaniem o możliwość takiego dofinansowania, postanowiliśmy to rozwiązanie wprowadzić w naszym mieście - powiedział wiceprezydent miasta ds. infrastruktury Miłosz Stec.
Co istotne, z 60 do 80 proc. wzrasta wysokość dofinansowania do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne systemy ogrzewania. Wysokość dofinansowania dla pozostałego zakresu wymiany kotłów pozostaje bez zmian.
- Takim rozwiązaniem chcemy zachęcić do wymiany starych kotłów węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. To w znaczący sposób przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście. Wiemy, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów węglowych w gospodarstwach domowych, więc nasze działania właśnie w tym obszarze mają kluczowe znaczenie - podkreślił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.
Rada Miasta Tychy przyjęła "Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Tychy" w ub. roku. Polega on na uruchomieniu przez gminę systemu dopłat do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła oraz montażu układów solarnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych w latach 2016-2020.
W zeszłorocznej edycji programu dofinansowano instalację 135 kotłów węglowych 5. klasy, jednego na biomasę, 55 nowych kotłów gazowych oraz 24 układów solarnych. Zgodnie z opracowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej metodologią obliczania efektu ekologicznego, jest to jednoznaczne z redukcją emisji dwutlenku węgla o ponad 1300 ton.
W tym roku gmina dofinansowała już 381 modernizacji. Były to: 243 wymiany kotłów węglowych na kotły węglowe nowej generacji, wymiana 69 pieców węglowych na gazowe, wymiana 5 pieców węglowych na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiana 2 pieców węglowych na spalające biomasę, wymiana 1 pieca węglowego na pompę ciepła, wymiana 35 starych kotłów gazowych na nowe gazowe, montaż kolektorów słonecznych w 26 budynkach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.