Miliard złotych będzie kosztował program rewitalizacji i budowy prawie 200 dworców. W czwartek (26 października) w podwarszawskim Pruszkowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu, który ma się zakończyć w 2023 r.
Przyjęty we wrześniu zeszłego roku Program Inwestycji Dworcowych jest - jak podkreślił Adamczyk - pierwszą tak dużą inicjatywą, dzięki której unowocześnione będą polskie dworce. Program obejmuje 186 obiektów. Szef resortu mówił, że start programu to ważny dzień dla pasażerów.
- W ok. 200 miastach, w perspektywie najbliższych lat przywrócimy funkcje dworcowe, możliwość korzystania z kas, i wypoczynku w godziwych warunkach, specjalną obsługę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi - wyliczał minister.
Bardzo istotnymi punktami na liście obiektów przewidzianych do odbudowy są dworce położone w największych polskich aglomeracjach.
- W związku z dynamicznym rozwojem wielu ośrodków, kolej odgrywa coraz większe znaczenie w przewozach aglomeracyjnych. Estetyczne i funkcjonalne dworce są dopełnieniem inwestycji prowadzonych przez PKP PLK - dodał Adamczyk.
Zyskają nie tylko największe miasta
Podkreślił, że dworce będą rewitalizowane czy budowane nie tylko w dużych miastach, jak Poznań i Gdańsk, lecz również w mniejszych i "całkiem małych miejscowościach", tam gdzie w ciągu ostatnich lat zostały "zdewastowane", "straciły swój podstawowy walor, czyli możliwość schronienia podróżnych, możliwość cywilizowanej podróży koleją".
Prezes PKP Krzysztof Mamiński dodał, że prace rewitalizacyjne są ściśle skoordynowane z programem modernizacji linii kolejowych.
- Zrobimy to w tym samym czasie, by był efekt zmodernizowanej linii i zmodernizowanego dworca. Dworzec kolejowy i podróż koleją ma się pasażerom kojarzyć tylko dobrze - mówił.
Mamiński powiedział, że ramach programu operacyjnego Polska Wschodnia, ta część kraju będzie posiadała zmodernizowane i wybudowane linie kolejowe, a do tego powstaną nowe, nowoczesne dworce. Te zaś, które są pod opieką konserwatora zabytków, zostaną odtworzone w stanie pierwotnym. Zbudowane będzie też ok. 50 nowych dworców, które spełnią wymogi ekologiczne i będą miały wszystkie funkcje im przypisane. Jak dodał, w okolicach dworców powstaną parkingi, dojścia, na niektórych stacje ładowania samochodów elektrycznych, bezpłatne miejsca dla rowerów.
- Myślimy o całej infrastrukturze, a nie tylko dworcowych budynkach - powiedział.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.