Śląsk był przez lata degradowany przez przemysł ciężki. Obecnie jego wizerunek z roku na rok ulega zmianie. Pobudzenie świadomości ekologicznej mieszkańców regionu to jedno z głównych zadań jakie stawia przed sobą Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
O problemach środowiska naturalnego naturalnego województwa śląskiego, działaniach proekologicznych oraz akcji zalesiana rozmawiano podczas dzisiejszej konferencji w Nadleśnictwie Katowice w Katowicach-Panewnikach zatytułowanej "Śląsk-Zieloną Wyspą". Uczestniczyli w niej: Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW, Kazimierz Szabla, dyrektor Lasów Państwowych w Katowicach oraz Łukasz Zimnoch, rzecznik Vattenfalla.
W 2009 r. zrealizowano 313 zadań pozainwestycyjnych w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu, edukacji ekologicznej, ochrony zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt, a także naprawy szkód w środowisku przyrodniczym. Cele te pochłonęły prawie 21,5 mln zł, w tym ponad 5,4 mln zł przeznaczono na ochronę lasów.
- Hasło "Śląsk-Zieloną Wyspą" z jednej strony diagnozuje sytuację naszego otoczenia, z drugiej zaś jest dla nas samych wyzwaniem i postulatem. Ekologia musi stać się częścią naszego życia, musi budować jego poziom. To inwestycja w naszą przyszłość, w nowoczesne technologie, które pozwolą na dalszy jego rozwój gospodarczy przy zachowaniu wysokich norm ochrony środowiska - przekonywała Gabriela Lenartowicz.
Kazimierz Szabla, szef Lasów Państwowych w Katowicach przyznał, że jeszcze nie tak dawno temu symbolem Ślaska były dymiące kominy. Dziś zaś mieszkańcy regionu oddychają czystym powietrzem. Zwrócił też uwagę na fakt, że anomalia pogodowe jakie pojawiają się w ostatnich latach pociągają za sobą spore straty. W jego opinii rekonstrukcja części drzewostanu po wyjątkowo surowej zimie potrwa 3-4 lata, porządkowanie drewna nawet półtora roku.
Do sadzenia nowych drzew zachęcał gorąco Łukasz Zimnoch. Służyć mają temu m.in. akcje o charakterze kulturalno-ekologicznym. Najbliższa odbędzie się w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca w niedzielę 21 bm o godz. 18.00. Po koncercie muzyki celtyckiej w wykonaniu grupy Carrantuohill publiczności rozdane zostaną sadzonki, których zakup sfinansował Vattenfall.
Warto również dodać, że w styczniu br. z inicjatywy WFOŚiGW zainicjowano Śląską Akademię Ekologiczną. Stworzony został tym samym społeczny ruch zrzeszający ludzi nauki, sztuki, świata biznesu, mediów i życia publicznego, którego zadaniem będzie organizowanie działań na rzecz zmiany postaw społeczeństwa w zakresie ekologii. Pierwsza publiczna debata poświęcona gospodarce odpadami ma odbyć się w kwietniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.