Czy ochrona pracy według Konstytucji to zawsze ochrona pracownika? - na to pytanie w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach starają się odpowiedzieć uczestnicy debaty „Wspólnie o Konstytucji”. Wydarzenie jest organizowane przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.
Podczas briefingu poprzedzającego debatę reprezentujący Prezydenta RP minister Paweł Mucha podkreślił: - Chcemy, by konstytucja była konstytucją obywateli. Zaangażowanie obywateli jest dla nas bardzo cenne. Konstytucja powinna przystawać do rzeczywistości. Wierzę, że taki jej kształt jest możliwy.
Dodał, że zamierzeniem prezydenta jest, aby referendum konsultacyjne odzwierciedlało materiał zgromadzony podczas takich spotkań jak w Katowicach. To na nich mają powstać pytania, które 10—11 listopada 2018 roku zostaną zadane narodowi.
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność przypomniał, że w październiku mija 20 lat od wejścia w życie obowiązującej konstytucji, która jego zdaniem nie gwarantuje wystarczającej ochrony pracowników.
- Chcemy, żeby jedno pytanie w referendum dotyczyło spraw pracowniczych – powiedział Piotr Duda.
Z kolei Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, podkreślił: - To na Śląsku etos pracy jest największy i to na Śląsku mamy najwięcej problemów pracowniczych. Chciałbym, aby obywatel miał więcej do powiedzenia. Konstytucja z 1997 roku została tak naprawdę uchwalona wbrew woli narodu. Marzy mi się taka konstytucja jak w USA, która nie zostawia pola do interpretacji.
Pierwszą część debaty, która zaczęła się o 16. stanowi panel ekspercki, w którym udział biorą: minister Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik ds. referendum konsultacyjnego, prof. Jan Wojtyła, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz prof. Dariusz Dudek, konstytucjonalista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Z kolei w drugiej części paneliści będą odpowiadać na pytania z sali. Zaproszenia na poniedziałkową debatę zostały skierowane m.in. do parlamentarzystów, samorządowców, oraz przedstawicieli regionalnych i branżowych struktur NSZZ Solidarność. Zakończenie spotkania – około 19.
Spotkanie w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności to kontynuacja cyklu debat konstytucyjnych, który został zapoczątkowany 25 sierpnia 2017 r. W tym dniu w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się konferencja naukowa „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit” zorganizowana przez Komisję Krajową NSZZ Solidarność, w której uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.
Regionalne debaty z cyklu „Wspólnie o konstytucji” w ramach kampanii społeczno-informacyjnej dotyczącej referendum konsultacyjnego w sprawie Konstytucji RP odbyły się już m.in. w Rzeszowie, Szczecinie i Kielcach. Jak zapowiada minister Mucha, będą organizowane w każdym z województw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.