Zakończyło się posiedzenie sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej, które tym razem odbyło się w Katowicach. Posłowie jednogłośnie przyjęli dezyderat do Prezesa Rady Ministrów, w którym wyrażono zaniepokojenie niektórymi zapisami „pakietu zimowego” i wnioskowano o działania, które zniwelują negatywne skutki wejścia tego unijnego prawa w życie.
Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju poinformował, że co prawda tzw. pakiet zimowy jest przygotowywany dla europejczyków, ale jego zapisy świadczą o tym, że nie dla wszystkich.
- Ostre, nierealne wymagania dla bloków węglowych zostały wprowadzone w ostatniej chwili – podkreślił.
Jerzy Buzek, b. szef Parlamentu Europejskiego, zapewnił, że jako Ślązak nie może nie działać na korzyść polskiego węgla. Podkreślił, że pakiet zimowy oprócz negatywnych dla polskiej energetyki i gospodarki zapisów ma także takie, które są dla nas korzystne.
- To zapewnienie prorynkowych mechanizmów, o co zawsze zabiegaliśmy oraz to, że OZE nie ma już bezdyskusyjnego dostępu do sieci. To także docenienia ciepłownictwa systemowego i kogeneracji. Pakiet zimowy może nam zapewnić w pewnej mierze bezpieczeństwo energetyczne – podkreślił Jerzy Buzek.
Senator Adam Gawęda z PiS podkreślił, że dzisiaj kształtujemy rynek energii tak, aby gospodarka na tym nie traciła i musimy uważać, żeby regulacje jednocześnie spełniały surowe unijne normy.
- Dostrzegamy pewne korzyści z pakietu zimowego. Rynek mocy zabezpieczy naszą energetykę na kolejne dekady. Miks energetyczny proponuje rozwiązania, które umożliwią wykorzystanie naszych surowców – mówi senator Gawęda.
Z kolei biorący udział w dyskusji poseł Krzysztof Sitarski z Kukiz’15 podkreślił, że suwerenność energetyczna jest tożsama z suwerennością państwa.
W dezyderacie uchwalonym w Katowicach posłowie zwracają się do premier Beaty Szydło o kontynuowanie działań zmierzających do tego, aby nasz kraj i inne kraje członkowskie UE mogły same decydować o swoim koszyku energetycznym i bezpieczeństwie energetycznym. Zaapelowali też o doprowadzenie do sytuacji, aby UE uwzględniła różną sytuację wyjściową i zróżnicowane potencjały poszczególnych państw członkowskich w tym obszarze oraz o przestrzeganie zasady neutralności technologicznej w dalszych pracach nad pakietem zimowym na forum UE.
Komisja zaapelowała też o realizację programu modernizacyjnego na rewitalizację terenów restrukturyzowanych na Śląsku.
„Program dla Śląska to jeden ze strategicznych projektów w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Projekt ten powinien być wyrazem wagi jaką rząd przykłada do roli Śląska w gospodarce kraju, ale i do specyficznych problemów rozwojowych, które wymagają wsparcia ze strony rządu” - czytamy w dokumencie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.