Plany utworzenia w Chorzowie Muzeum Hutnictwa mogą się w końcu spełnić dzięki współpracy Muzeum Górnictwa Węglowego i samorządu Chorzowa. Wniosek obejmujący także i tę inwestycję czeka na rozpatrzenie w Ministerstwie Kultury. Decyzja już niebawem.
- W Chorzowie będziemy rewitalizować halę dawnej huty Kościuszko z 1895 r. i przyległy do niej teren – mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Projekt przewiduje kompleksowy remont hali, obejmujący konserwację wnętrza, elewacji wraz z rekonstrukcją części elementów i wykonanie instalacji wewnętrznych oraz adaptację wnętrza na potrzeby ekspozycji wraz z zakupem wyposażenia i zapleczem.
Przedsięwzięcie zakłada też przygotowanie wystawy stałej (z konserwacją eksponatów wielkogabarytowych, maszyn i urządzeń i wykonaniem aranżacji) oraz zagospodarowanie okolicznego terenu.
Aby zapewnić pieniądze na realizację tych wszystkich planów zabrzańskie Muzeum wraz z Urzędem Miasta w Chorzowie przygotowały wspólny unijny projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”.
Złożono go w konkursie finansowanym ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (z jego części poświęconej dziedzictwu kulturowemu i rozwojowi zasobów kultury).
Niezależnie od procedowanego w Ministerstwie Kultury konkursu, zabrzańskie muzeum przygotowało już pierwsze przetargi – uzależniając ich rozstrzygnięcie od otrzymania dofinansowania. Placówka spodziewa się ogłoszenia wyników konkursu jeszcze jesienią br.
W ramach tego samego projektu (wartego łącznie 80 mln zł) w Zabrzu zrewitalizowane zostaną cztery budynki po kopalni Królowa Luiza: dawny budynek maszyny wyciągowej, warsztat, cechownia i obecny główny budynek muzeum.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.