Już w piątek 20 października otwarta zostanie wystawa „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”. To nie jedyne wydarzenie, które Muzeum Śląskie przygotowało w ramach obchodów Roku Reformacji.
Wystawa „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku” akcentuje bogatą, 500-letnią tradycję kościoła reformacyjnego w regionie. Ruch reformacyjny połączył działalność religijną z powszechną edukacją, wpłynął na architekturę sakralną oraz muzykę, spopularyzował też druk.
Punktem wyjścia do narracji wystawy jest religia jako duchowe odrodzenie, na którym opierają się inne wątki życia, jak kształtowanie postawy obywatelskiej, kultywowanie tradycji, rozwój języków narodowych, dbałość o edukację, kulturę duchową i materialną. To na niej opierają się inne aspekty aktywności ewangelików, takie jak organizacja życia społecznego czy dbałość o edukację. Tematyczne moduły wystawy („Duchowość”, „Edukacja”, „Tradycja”, „Społeczeństwo i polityka”, „Kultura”) są zaaranżowane przestrzennie w nawiązaniu do ważnego symbolu protestantyzmu – róży Lutra. Tytuł wystawy pochodzi z wypowiedzi Marcina Lutra: „Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 20 października o godz. 18. w siedzibie Muzeum w Strefie Kultury.
Wydarzenie uświetni występ zespołu Concerto Polacco pod przewodnictwem Prof. Marka Toporowskiego w składzie:
Marlena Thiele – sopran
Katarzyna Pilipiuk
Katarzyna Czubek – oboje
Krzysztof Stencel
Marek Michalec – rogi
Adrianna Kafel – wiolonczela
Marek Toporowski – klawesyn lub pozytyw
Zespół wykona utwór, który był odegrany podczas uroczystości położenia kamienia węgielnego pod Kościół Jezusowy w Cieszynie 13 października1710 r. Oryginalny rękopis z 1710 r. udostępniło Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie i można będzie go obejrzeć na wystawie.
Ekspozycję będzie można oglądać do 30 kwietnia 2018 roku.
Dodatkowo 7 listopada odbędzie się wykład „Reformacja i kontrreformacja na Śląsku Cieszyńskim (XV–XVII w.)”, prowadzony przez Marcina Gabrysia, kustosza Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w Muzeum w Strefie Kultury (sala A). Wstęp wolny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.