Prime Minerals, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych polska spółka surowcowa z Grodziska Mazowieckiego, która znana jest z inwestycji górniczych w Indonezji, opublikowała szacunki zasobów wyliczone przez niezależnych audytorów. Na objętym koncesją wydobywczą obszarze 130 ha znajdować ma się 6,29 mln t rudy niklu - głosi komunikat Prime Minerals.
Sprawdzenia złóż dokonała firma PT DMT Exploration Engineering Consulting Indonesia na potrzeby spółki zależnej PM - PT Bintang Sinar Perkasa.
- Na potrzeby uruchomienia pierwszej odkrywki za rudą niklu zleciliśmy wykonanie raportu zasobowego przez niezależną jednostkę. Wielkość udokumentowanych zasobów jest zgodna z wcześniejszymi założeniami zarządu.W 2018 r. zamierzamy osiągnąć stabilną produkcję na poziomie 25 000 ton rudy niklu miesięcznie. Przy sprzyjającej sytuacji rynkowej spółka zamierza stopniowo zwiększać wydobycie – zapowiada Paweł Lis, prezes Prime Minerals.
Dokumentacja zasobowa dotyczy terenu o powierzchni 130 ha, czyli około 7 proc. obszaru koncesji wydobywczej i obejmuje rudę o zawartości od 0.5 do 2.5 proc. niklu.
Polscy menedżerowie Prime Minerals twierdzą, że sprzyja im otoczenie rynkowe.
- Analizy wskazują, iż rynek indonezyjski jak i rynek globalny potrzebować będzie coraz większej ilości niklu. W krótkim czasie, mimo zwiększonego popytu, producenci rudy niklu w Indonezji nie powinni spodziewać się jednak wzrostu cen surowca. Na rynku są jeszcze zapasy z lat 2005-2015. Rok 2018 przyniesie znaczącą redukcję podaży rudy niklu z Filipin z 44 mln ton (2017) do 30 mln ton (2018), co przy jednoczesnym wzroście popytu po stronie chińskich producentów NPI (od ang. Nickel Pig Iron - półprodukt wyrabiany ze stopu żelaza i niklu) oraz stali nierdzewnej, może skutkować wzrostem cen – przewiduje Paweł Lis.
W 2014 r. zakazanu eksportu z Indonezji rudy nieprzetworzonej, a chiński kapitał zaczął gwałtownie budować w tym kraju zakłady hutnicze, produkujące obecnie ponad 1,5 mln t NPI, niezbędnego do wyrobu stali nierdzewnej. Dwie największe huty leżą w sąsiedztwie polskiej koncesji, dlatego kopalnia będzie miała wieloletnią gwarancję zbytu. Jedna z hut - Tsingshan Holding Group - uchodzi za najnowocześniejszą tego typu na świecie, a właściciel jest globalnym potentatem w produkcji stali nierdzewnej (wolumen światowy 11,76 mln t w 2017 r.)
Popytowi na nikiel przełomowo sprzyja też trend produkcji samochodów elektrycznych (w 2025 r. mają stanowić 30,6 proc. rynku motoryzacyjnego). Podstawowym surowcem koniecznym do baterii oprócz kobaltu i manganu jest właśnie nikiel.
Przypomnijmy, że na początku 2016 r. Prime Minerals otrzymała 20-letnią koncesję na wydobycie rudy niklu, która obejmuje obszar o powierzchni niemal 2 tys. ha na wyspie Sulawesi w Indonezji (tzw. projekt Morowali). Pełne moce produkcyjne mają przypaść na 2018 r., ale pierwsze wydobycie i sprzedaż nastąpić ma jeszcze w tym roku.
Spółka udokumentowała na tym samym obaszarze złoża wapienia, który już wydobywa (co najmniej 10 tys. t miesięcznie). W marcu 2017 spółka zależna od Prime Minerals zawarła umowę na sprzedaż 5,5 tys. t nieprzetworzonego wapienia dla indonezyjskiej firmy PT Bangun Sarana Jayasakti z siedzibą w Makassar.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.