Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) przygotowała Kodeks, którego celem ma być taka konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego, by mógł on skuteczniej wdrażać nowoczesne technologie i efektywniej konkurować o zamówienia zagraniczne - poinformowano w czwartkowym (5 paźziernika) komunikacie Grupy.
Jak podano, Kodeks Polskiej Grupy Zbrojeniowej to zbiór ujednoliconych dla wszystkich spółek PGZ procedur oraz regulacji, których głównym celem jest usprawnienie i uproszczenie zarządzania Grupą.
"PGZ chce skuteczniej absorbować nowoczesne technologie pozyskane w ramach kluczowych Projektów Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP oraz jeszcze efektywniej konkurować o kolejne zamówienia zagraniczne" - napisano.
Kodeks jest "kolejnym krokiem w procesie konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego". Jego wprowadzenie ma usprawnić i uprościć zarządzanie Grupą, a w konsekwencji zwiększyć jej potencjał rozwojowy.
"Wprowadzenie regulacji kodeksowych w spółkach to jednocześnie szansa i narzędzie. Szansa, ponieważ wdrożenie tych wytycznych pozwoli nam na sprawniejsze reagowanie na potrzeby rynku, zarówno wewnętrznego i zewnętrznego. Narzędzie, dlatego że dostajemy możliwość definitywnego uregulowania relacji i wyeliminowania sporów kompetencyjnych pomiędzy wchodzącymi w skład Grupy spółkami. Mamy świadomość szczególnej roli, jaką PGZ odgrywa w systemach bezpieczeństwa oraz gospodarczym Rzeczpospolitej Polskiej i będziemy konsekwentnie dążyli do zwiększenia naszej efektywności w realizacji zamówień dla Polskich Sił Zbrojnych przy jednoczesnym ograniczaniu barier stojących przed eksportem naszych produktów" - powiedział cytowany w komunikacie Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Kodeks wyszczególnia 18 obszarów współpracy w Grupie PGZ, od audytu, poprzez B&R, zasoby ludzkie po handel zagraniczny i zarządzanie projektami. Spółki podzielono na siedem grup, których "działania koordynować będą odpowiadające strategicznym obszarom działalności PGZ biura domenowe z centrali w Warszawie". Jak poinformowano, biura będą także nadzorować realizację wybranych, strategicznych dla Grupy projektów, oraz zajmą się koordynacją spraw z zakresu produkcji, zarządzania produktami oraz handlem krajowym. Działania mają lepiej przygotować PGZ do finalizacji kluczowych dla bezpieczeństwa Polski programów, takich jak WISŁA, NAREW, HOMAR i ORKA.
W prezentacji dokumentu dla członków zarządów spółek PGZ uczestniczył wiceminister Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. W komunikacje napisano, że wiceminister podkreślił rolę Polskiej Grupy Zbrojeniowej jako integralnego elementu systemu bezpieczeństwa RP i koordynatora narodowego potencjału przemysłu obronnego.
"Ministerstwo Obrony Narodowej z dużym zainteresowaniem obserwuje postępujący proces konsolidacji kompetencji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. PGZ to kluczowy podmiot, którego stabilny i dynamiczny rozwój jako spójnego, sprawnie działającego organizmu jest fundamentem bezpieczeństwa naszej Ojczyzny" - mówił cytowany w komunikacie wiceminister Kownacki.
Dodał, że negocjacje, które są prowadzone z partnerami z USA i państw Unii Europejskiej zaowocują m.in. gigantycznym zastrzykiem technologii".
"Stajemy przed szansą wykonania skoku technologicznego, który pozwoli wyposażyć nasze Siły Zbrojne w nowoczesny, wyprodukowany w kraju sprzęt, a także jeszcze skuteczniej rywalizować o kontrakty zagraniczne" - zaznaczył.
Polska Grupa Zbrojeniowa w ostatnich miesiącach podpisała umowy na dostarczenie m.in. czterech dywizjonowych modułów ogniowych "Regina" o wartości 4,5 mld zł, to największe zamówienie w historii polskiego przemysłu obronnego; 1300 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych "Piorun" o wartości 1 mld zł; osiem kompanijnych modułów ogniowych "Rak" o wartości 970 mln zł; oraz sześć przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich "Pilica" o wartości 746 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.