- Koksownictwo tworzy kręgosłup przemysłu. Nie byłoby koksu bez surowca, jakim jest węgiel, a świat bez koksu niezbędnego do produkcji stali wyglądałby zupełnie inaczej, niż dziś - mówił Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW w referacie "o stategii rozwoju Grupy Kapitałowej JSW do 2030 r. widzianej przez pryzmat działań inwestycyjnych w procesie węgiel-koks" podczas konferencji "Koksownictwo 2017", która rozpoczęła się w czwartek (5 października) w Szcyrku.
- UE sklasyfikowała 27 surowców jako krytycznego znaczenia i węgiel koksujący znalazł się na tej liście - podkreślił Ozon, dodając, że spółka chce zwiększyć udział tego typu węgla w swoi miksie do 85 proc.
W perspektywie 2030 r. wydobycie JSW ma wzrosnąć z obecnych 16,8 mln t rocznie do 18 mln t węgla. Produkcja koksu utrzyma się na podobnym poziomie 4 mln t rocznie.
- Jest to rynek o wyjątkowej zmienności cen. Musimy być przygotowani na spadki i zastój cenowy w przyszłości - akcentował Daniel Ozon.
Ograniczenia regulacyjne UE
- Pytanie do polityków w UE brzmi, na ile europejska gospodarka będzie konkurencyjna pod wpływem systemu handlu ETS (zielonych świadectw emisyjnych dwutlenku węgla) - pytał szef JSW.
17 konkluzji BAT dotyczy przemysłu koksowniczego. Jak nasze koksownie przygotowały sięj do wymagań? W koksowni Przyjaźń dwa aspekty wymagają dostosowania: zapobieganie emisjom pyłu i emisje pieca koksowniczego. Koksownie Radlin i Jadwiga spełniają zdecydowaną większość wymogów BAT. Dębieńsko nie sprosta dwóm konkluzjom BAT, stąd też rozważania na temat zamknięcia tej koksowni.
Przyszłość Dębieńska w adsorbentach
- Nie zostawimy tego zakładu w taki sposób, żeby nic po nim nie zostało - zaznaczył Ozon. Zakład po wpompowaniu ok. 100 mln zł mógłby zatrudniać ok. 40 osób przy produkcji tzw adsorbentów z wykorzystaniem pyłów węglowych.
Wszystkie koksownie do końca maja 2018 r. muszą po nowemu obliczać swoje emisje.
Problem rosnących wymagań jakościowych koksu
Od lat 90. XX w. produkcja pod względem jakości oceniana jest kategoriami brażowymi CSR i CRI, które opisują właściwości koksotwórcze. JSW osiąga dziś poziom tych wskaźników odpowiednio 62 i 30 proc., gdy tymczasem rynki światowe (producenci stali) wykazują tendencję do wymagania wobec koksu ze źródeł zewnętrznych poziomów CSR 64 proc., a CRI 29 proc.
- Aby sprostać coraz wyższym wymaganiom jakościowym kontrahentów oraz wymaganiom ochrony środowiska, grupa przewiduje szereg niezbędnych inwestycji modernizacyjnych lub rozwojowych - zapowiedział Ozon, wyliczając znane już projekty mające na celu pogłębienie wydobycia w kopalniach JSW poniżej poziomu tysiąca metrów.
Półtora miliarda złotych na modernizację koksowni
Na modernizację koksowni w latach 2018-2020 i 2023-2025 na inwestycje wydana ma zostać suma skumulowana w wysokości 1,5 mld zł. Wśród strategicznych inwestycji grupy JSW w segmencie koksowniczym znalazły się m.in.: odtworzenie baterii nr 4 i 3 Koksowni Przyjaźń, kontynuacja modernizacji Koksowni Radlin oraz Koksowni Jadwiga.
JSW Innowacje i IChPW chcą współtworzyć nowoczesną branżę
Pierwszego dnia nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego między JSW Innowacje a IChPW dotyczącego współpracy na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii w koksowniach JSW.
W galerii: Konferencja "Koksownictwo 2017". Szczyrk, 5 października 2017 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.