Na nowojorskich giełdach trwa hossa, a główne indeksy wyznaczają historyczne maksima. Pierwsze wrześniowe wskaźniki wskazują na przyspieszenie koniunktury związane m.in. z odbudową bazy kapitałowej po huraganie, który dał się we znaki w sierpniu i wrześniu.
Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,37 proc. do 22 641,67 pkt. S&P 500 zyskał 0,22 proc. do 2534,58 pkt. To szósta wzrostowa sesja z rzędu dla tego indeksu. Natomiast Nasdaq Comp. wzrósł o 0,23 proc. i wyniósł 6531,72 pkt.
- Nie mieliśmy dzisiaj zbyt wiele nowych danych ekonomicznych, ale powoli uwaga zaczyna się koncentrować na piątkowych danych z rynku pracy - powiedział Peter Jankovskis, zarządzający z Oakbrook Investments.
W Nowym Yorku najgorzej radził sobie sektor użyteczności publicznej, a najlepiej spółki IT.
Wzrostami wyróżniały się spółki z branży motoryzacyjnej. Producenci aut zaraportowali wyraźnie wyższe od oczekiwań wyniki sprzedaży za wrzesień.
GM sprzedał we wrześniu o 11,9 proc. samochodów więcej niż przed rokiem (oczekiwano +7,9 proc.), Ford o 8,9 proc. (konsensus +2,3 proc.), Fiat Chrysler o 9,7 proc. mniej (-13 proc.), Toyota o 14,9 proc. więcej (+9,3 proc.), a Nissan o 9,5 proc. więcej (-8,7 proc.).
Ponad 1 proc. traciły akcje Tesli. Producent aut elektrycznych miał problemy z produkcją najnowszych modeli swoich aut. Od początku roku kurs Tesli wzrósł ponad 50 proc.
Mocne dane o sprzedaży samochodów to kolejny wrześniowy wskaźnik potwierdzający dobrą kondycję gospodarki amerykańskiej. Aktywność w amerykańskim przemyśle w tym miesiącu, według indeksu ISM, była najwyższa od 2004 roku - wynika z poniedziałkowych danych.
- Ostatni wzrost oparty jest na ekspansji szerokiego wachlarza czynników - od produkcji do zatrudnienia - co w zasadzie wyklucza jego jednorazowy charakter. Należy po prostu przyjąć, że gospodarka znajdująca się w stanie pełnego zatrudnienia nadal szybko rośnie - ocenili w komentarzu do danych ekonomiści mBanku.
W podobnym tonie wypowiedzieli się we wtorek przedstawiciele Forda, którzy przypisują wzrost sprzedaży we IX "czemuś więcej" niż efektom huraganów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.