"Podziemna podróż w czasie" - pod taką nazwą kryje się nowa atrakcja turystyczna Zabrza, pierwsza część podziemnej trasy w kompleksie postindustrialnym Sztolnia Królowa Luiza, którą od sobotniego południa (30 września) odwiedzać mogą pierwsi zwiedzający.
Uroczyste otwarcie trasy turystycznej powiązano z koncertem finałowym V Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w piątek (29 września) wieczorem.
Podziemna podróż w czasie
- Chcemy pokazać trud pracy górniczej, a jednocześnie postęp technologii. To pozwoli zrozumieć Śląsk i górników, ich tradycje i zwyczaje wywodzące się z tej trwającej dwa wieki historii rozwoju przemysłu. Ostatnim punktem zwiedzania będzie wizyta w największym w Polsce podziemnym parku maszyn górniczych, gdzie można nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć działające kombajny, wrębiarki czy przenośniki - zapowiada Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Pierwsza część trasy w sztolni ma ok. 1,5 km długości i prezentuje rozwój górnictwa wciągu ostatnich 200 lat. Prowadzi od szybu "Carnall" przy ul. Wolności do szybu "Wilhelmina" przy ul. Sienkiewicza. Obejmuje unikatowe wyrobiska Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz kopalni Królowa Luiza. Turyści przejdą m.in. przez dwustuletni chodnik wykuty w węglu. Zobaczą także zrekonstruowany port przeładunkowy z ruchomym, drewnianym żurawiem, którym węgiel był ładowany na łodzie.
Nowa trasa w Sztolni Królowa Luiza to jedyna w Europie trasa turystyczna pokazująca, jak rozwijało się górnictwo przez ostatnie 200 lat. To swoista podziemna podróż w czasie. - Zabrze to tak naprawdę dwa miasta. Jedno widać gołym okiem. Aby zobaczyć drugie trzeba wybrać się w podróż pod ziemię. Zaznaczę, że bogata oferta turystyczna jest uzupełniona licznymi działaniami dla różnych grup odbiorców. Edukacja, rekreacja czy projekty kulturalne jak choćby Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego sprawiają, że w na industrialnym szlaku w Zabrzu nie można się nudzić - zapowiada dyrektor Szewczyk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.