Minister środowiska będzie mógł określić szczegółowy tryb działania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska - brzmi jedna z poprawek Senatu jaką w piątek poparł Sejm. Nowela Prawa ochrony środowiska daje wojewodom prawo ingerencji w wybór zarządów wojewódzkich funduszy.
Posłowie poparli wszystkie poprawki, jakie do nowelizacji zaproponowali senatorowie. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Jedna ze zmian stanowi, że organizację wewnętrzną biur wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej określać będą ich zarządy. Kolejna z nich mówi o tym, że minister środowiska określi w rozporządzeniu szczegółowy tryb działania organów wojewódzkich funduszy oraz sposób udzielania pełnomocnictw, "kierując się potrzebą zapewnienia jednolitego i sprawnego działania wojewódzkich funduszy oraz właściwej realizacji ich zadań". To - zdaniem ministerstwa środowiska - ma skorelować prace funduszy z polityką prowadzoną przez resort.
Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że w przypadku niewywiązania się przez radę nadzorczą wojewódzkich funduszy z obowiązku dokonania zmian w zarządzie, wojewoda będzie mógł wystąpić do zarządu województwa z wnioskiem o powołanie lub odwołanie członków zarządu WFOŚ. W przypadku braku reakcji, sam będzie mógł dokonać zmian personalnych w zarządach WFOŚ.
Resort środowiska tłumaczył, że po marcowej noweli Prawa ochrony środowiska, która m.in. zmniejszała skład rad nadzorczych wojewódzkich funduszy z 7 do 5 osób i dawała ministrowi środowiska większy wpływ na powoływanie ich członków, "niektóre elementy nie funkcjonowały w sposób właściwy".
Po zmianie przepisów sejmiki wojewódzkie uchwaliły nowe statuty funduszy, w których pojawiła się zasada jednomyślności m.in. w przypadku powoływania zarządu WFOŚ. To - według ministerstwa - doprowadziło do paraliżu tych instytucji.
Z kolei według opozycji, jest to kolejna ustawa kadrowa. Przekonywali, że po kolejnej zmianie przepisów sejmiki stracą swój głos w sprawach, za które prawnie odpowiadają.
Zgodnie z obowiązującym dotąd prawem, zarządy wojewódzkich funduszy liczą od l do 2 członków i stanowią je prezesi zarządów wojewódzkich funduszy albo prezesi zarządów wojewódzkich funduszy i zastępcy prezesów zarządów wojewódzkich funduszy.
Powoływani i odwoływani są przez zarządy województw, na wniosek rad nadzorczych wojewódzkich funduszy. Jeżeli zarząd województwa w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku nie powoła członków zarządu wojewódzkiego funduszu zgodnie z tym wnioskiem, powołania członków zarządu dokonuje rada nadzorcza.
Nowelizacja wprowadza jeszcze jeden mechanizm zmian kadrowych. Zakłada, że w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy rada nadzorcza wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej przedstawi zarządowi województwa wnioski w sprawie powołania członków zarządu wojewódzkiego funduszu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.