Budowa szybu Grzegorz na terenie Zakładu Górniczego Sobieski to jedna ze sztandarowych inwestycji Taurona Wydobycie. W najbliższy poniedziałek, 18 września, spółka symbolicznie przekaże wykonawcom teren pod jego budowę.
Szyb Grzegorz wyeliminuje w przyszłości wydobycie podpoziomowe, podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa załogi, poprawi wentylację podziemnych wyrobisk oraz polepszy warunki klimatyczne, wydłużając tym samym efektywny czas pracy górników. Skróci ponadto drogi transportowe ludzi i materiałów.
Szyb Grzegorz będzie miał średnicę 7,5 m i 870 m głębokości. Początkowo pełnić ma rolę szybu wentylacyjno–wdechowego, a dopiero w dalszej perspektywie zyska funkcję materiałowo-zjazdową. W pełni zacznie działać w 2023 r.
Jego budową zajmie się konsorcjum w składzie Kopex – Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (lider) oraz Konsorcjum – Famur Pemug. Zgodnie z umową zawartą 15 maja br. realizacja inwestycji podzielona została na trzy etapy. W ramach pierwszego etapu szyb ma uzyskać funkcjonalność wentylacyjno-wdechową. Etap ten podzielono na dwie fazy. Pierwsza obejmuje: budowę szybu wraz ze stalową wieżą szybową o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres głębienia, wykonanie instalacji mrożeniowej, magazynu nr I - stacji agregatów mrożeniowych, otworów mrożeniowych i temperaturowych, budowę obiektów niezbędnych na czas głębienia szybu. W drugiej fazie ma zostać zrealizowana likwidacja obiektów po okresie głębienia w zakresie: instalacji mrożeniowej, otworów mrożeniowych i temperaturowych, kołowrotów, zsypni, magazynu urobku, stanowiska mycia kół samochodowych, estakad rurowych i kablowych. Faza II obejmie likwidację obiektów po okresie głębienia.
Rozpoczęcie głębienia szybu metodą górniczą w strefie zamrożonej poniżej tymczasowej głowicy szybu planowane jest do 18. miesiąca od daty przekazania terenu wykonawcom.
- Tauron Wydobycie prowadzi zaplanowaną i konsekwentną działalność inwestycyjną w ramach projektów strategicznych. Szyb Grzegorz jest ich częścią. Jest także ważną inwestycją dla miasta i regionu z punktu widzenia rozwoju kopalni dającej miejsca pracy – podsumował Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W górnictwie nie istnieje coś takiego jak szyb wentylacyjny-wdechowy. Jest albo szyb wdechowy albo wentylacyjny ( wydechowy). Nazwa 'wentylacyjny' jest stosowana do szybów wydechowych tylko. Proponuję redaktorom artykułów w portalu zamiast pisać głupoty douczyć się w wiedzy górniczej ponieważ ilość gaf sygnalizowanych przez rożnych czytelników co do pojęć i nazewnictwa w górnictwie na przestrzeni ostatnich miesięcy jest ogromna.
Kolego górnik 112 emeryci którzy pracują na kopalni w firmach odbierać emerytury a co do ciebie to takich jak ty to jest 80 procent którzy zarzekali się że nie będą pracować na emeryturze a po tygodniu widziałem ich na dole niestety są mądrzy i głupi tego nie zmienisz i tyle
Emeryci z taurona niech siedzą w DOMACH A NIE PRACUJ DALEJ NA KOPALNI
Emeryci z taurona pytają gdzie jest przelew za deputat węglowy