Codziennie od 19 do 25 września będą prowadzone we Wrocławiu konsultacje dla mieszkańców miast ws. kształtu uchwały antysmogowej. Uchwała - wedle planów zarządu województwa dolnośląskiego - ma być przyjęta na listopadowej sesji sejmiku.
Prace nad uchwałą antysmogową dla województwa dolnośląskiego prowadzone są od lutego 2016 r. Jak podkreślał wcześniej zarząd województwa dolnośląskiego wzorem dla uchwały antysmogowej dla regionu mogłyby być rozwiązania przyjęte w Małopolsce.
W Małopolsce wymiana kotłów do 2023 r.
W styczniu 2016 r. sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa. Zapisano w niej zakaz stosowania paliw stałych, w tym m.in. węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach, który ma wejść w życie od 1 września 2019 r. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Rok później w Małopolsce przyjęto uchwałę antysmogową dla całego regionu. Zakłada ona, że od 1 lipca w całej Małopolsce można montować w nowych domach wyłącznie piece do ogrzewania na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 r.
Na Dolnym Śląsku wypowiedzą się mieszkańcy
Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak powiedział w środę dziennikarzom, że uchwała antysmogowa powinna zostać uchwalona na listopadowej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Zarząd województwa oraz wrocławski magistrat chcą, by ostateczny kształt tej uchwały został skonsultowany z mieszkańcami stolicy Dolnego Śląska. Wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka poinformowała, że od 19 do 25 września, codziennie o godzinie 17, w czterech wrocławskich liceach będą otwarte specjalne punkty, w których będą odbywać się konsultacje.
Wstępny projekt uchwały antysmogowej wywieszony jest na stronie Instytutu Rozwoju Terytorialnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.