Po raz dwunasty biegacze-górnicy wyruszyli w środę rano (13 września) na doroczną pielgrzymkę, która wiedzie spod pomnika poległych górników pod katowicką kopalnią Wujek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Pielgrzymki mają na celu uczczenie pamięci wyniesionego na ołtarze kapelana Solidarności oraz męczenników stanu wojennego. Sam ks. Jerzy - duszpasterz robotników, odprawiający pamiętne msze św. za ojczyznę w czasie Stanu Wojennego, został porwany po mszy św. w Bydgoszczy i zamordowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL w 1984 r. 30 października wyłowiono jego ciało z zalewu na Wiśle koło Włocławka. Nosiło ślady tortur. Ręce były skrępowane sznurem, który zaciskał też pętlę na szyi zmarłego, a zwłoki obciążono workiem wypełnionych kamieniami. Pogrzeb 3 listopada 1984 zgromadził tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Ksiądz Jerzy spoczął przy kościele parafialnym św. Stanisława Kostki w Warszawie, a jego grób stał się obiektem kultu i celem pielgrzymek.
- Naszym biegiem, rozpoczynającym się dziś w tym ważnym dla Polski miejscu, przy pomniku poległych górników z kopalni Wujek, chcemy podziękować księdzu, że w stanie wojennym miał odwagę publicznie dopominać się o wolność, godność, prawdę i solidarność. Miał odwagę mówić publicznie o zbrodni w kopalni Wujek, nawołując równocześnie do przebaczenia, ale i dążenia do prawdy - mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
- Bieg ma przypominać nam, jak i tym, których biegacze spotkają na drodze swojej pielgrzymki, o bohaterze, który swoją odwagą, ale i pokorą zapisał się na kartach historii. Powinniśmy jednak przypominać także o przesłaniu, jakie w tamtych trudnych czasach przekazywał ks. Jerzy Popiełuszko: zło dobrem zwyciężaj - dodał szef ŚCWiS.
Na pomysł pielgrzymek nazwanych "Biegiem Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego" wpadli przed laty biegacze z kopalni Knurów. Jeden z inicjatorów, emerytowany górnik Marian Gruszka (maratończyk z Londynu, Berlina, Rzymu i Fatimy) biegnie także w tym roku.
Organizatorami XII pielgrzymki są Społeczny Komitet Pamięci Górników kopalnii Wujek Poległych 16 Grudnia 1981 r., parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ Solidarność, Stowarzyszenie "Moja Gmina Nasz Powiat" z Knurowa.
Dwudniowy bieg zakończy się w Warszawie w czwartek (14 września), w 70. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki.
W pierszym etapie pielgrzymki na terenie Katowic z biegaczami wystartowała też młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dziewięciu Górników z Wujka, ZSTiO nr 2 w Katowicach, gimnazjum im. Jana Pawła II w Knurowie oraz przedstawiciele wielu środowisk, m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W uroczystościach pod kopalnią Wujek udział wzięli prezydenci Katowic i Knurowa.
Skład pielgrzymki tworzą maratończycy, górnicy kopalń Knurów-Szczygłowice i Wujek, reprezentacja katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, członkowie Akcji Katolickiej, podopieczni knurowskiego Caritas i licealiści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie.
W środę o godz. 7 rano uczestnicy modlili się na mszy św. w brynowskim kościele (parafia opiekuje się do dzisiaj załogą pobliskiej kopalni Wujek, stąd też kapłan niósł górnikom duchową posługę w dniach stłumionego krwawo strajku na początku stanu wojennego w grudniu 1981 r.). Po złożeniu kwiatów pod pomnikami św. Jana Pawla II a potem pod Pomnikiem Poległych Górników kopalni Wujek biegacze przez Park Kościuszki, ulicami Katowic dotarli do Pomnika Powstańców Śl. Stamtąd ruszyli przez Będzin w kierunku Siewierza. Trasa wiedzie przez Myszków, Żarki, Lelów, Koniecpol, Włoszczową, Łopuszno, Sielpię Wielką (gdzie grupa zatrzyma się na spoczynek).
W czwartek przez Końskie, Drzewicę, Odrzywół, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnicę, Grójec, Janki pielgrzymi-biegacze dotrą pod wieczór do stolicy.
Z okazji 70. rocznicy urodzin kapelana Solidarności, od środy do końca września w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy katowickiej kopalni Wujek można oglądać wystawę "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko 1947-1984", prezentującą biograficzne sceny z życia błogosławionego kapłana. Ekspozycję przygotował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Natomiast jutro (w czwartek 14 września) w Muzeum-Izbie Pamięci Kopalni Wujek zaplanowano spotkanie z Ewą Czaczkowską, współautorką książki „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego”.
W galerii: start XII Biegu Pamięci ku Czci Męczenników Stanu Wojennego Katowice-Warszawa (zdjęcia ŚCWiS)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Coś tych 'entuzjastów' biegania i spacerów mało?