O programie Polska Cyfrowa, i działaniach rządu wzmacniających konkurencyjność i innowacyjność kraju mówił w czwartek w Nowym Jorku wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. Jego zdaniem USA w przypadku nowych technologii są dla Polski wzorem, ale też rynkiem.
Wiceminister spotkał się z przedstawicielami firm reprezentujących przemysł technologiczny oraz inwestorami. Wskazał na szybki rozwój Polski po zmianie systemu i zbliżaniu się do europejskich standardów, a w niektórych przypadkach nawet ich przekraczaniu. Uzasadniał to zwłaszcza sukcesami w dziedzinie technologii i eksportu. Mówił o wysiłkach na rzecz powszechnego dostępu do szybkiego internetu, w tym także w szkołach, a także inicjatywach edukacyjnych, jak Education Network.
W rozmowie z PAP Chorąży podkreślił, że Ameryka jest krajem stanowiącym obszar odniesienia do polskich ambicji. Nie ma bowiem nic lepszego jak Dolina Krzemowa.
- Jest ona najlepszym przykładem, jak taki ecosystem, inkubator nowych technologii może działać. Punktem odniesienia jest także Nowy Jork, miasto generujące nowe pomysły i nowe idee. Współpraca między nauką, a przedsiębiorstwami przyciąga nowych ludzi. Widać też jak mechanizmy rynkowe mogą efektywnie sprzyjać rozwojowi technologii - ocenił wiceminister.
W nawiązaniu do rozwoju w Polsce startupów i innych przedsiębiorstw technologicznych podkreślił, że USA są wzorem, ale także rynkiem. Stąd też każde osiągnięcie polskiego startupu w Ameryce jest zarazem sukcesem Polski. Dlatego istotne jest, aby w USA mieć przyczółki z których można zdobywać ten rynek.
- W rozwoju nowych technologii bardzo ważna jest dla nas także wymiana i doskonalenie. Stany Zjednoczone są w wielu przypadkach centrum doskonałości np. w kwestiach związanych z postępem naukowym. Kontakt z nimi jest bardzo istotny, podobnie jak kontakt z inwestorami i ośrodkami wspierającymi innowacyjność - akcentował Chorąży.
Zwrócił uwagę na korzyści płynące z przyjazdów Polaków do Ameryki w celach edukacyjnych, nabywaniu doświadczeń i przenoszeniu ich oraz doskonalenia tych wzorów w kraju. Jednocześnie podkreślił potrzebę większego rozbudzenia zainteresowania Polską amerykańskich inwestorów.
Szczególne znaczenie, dodał, miałoby wsparcie rozwoju cyfrowego, innowacyjności, aby "wrzucić gospodarkę na wyższy bieg".
- Myślę, że dzięki naszym młodym talentom i możliwościom, które są oferowane w Polsce biznesowi on sam się wybroni. Naszą rolą jest pokazywanie możliwości, w tym tego, że nasz kraj ciągle się rozwija. Chce nie tylko konkurować niskimi kosztami pracy, ale też wyjść na wyższą półkę technologiczną. Jako taki oferuje talent, możliwości i wsparcie ze strony rządu - zapewniał wiceminister.
Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji (WPHI) polskiego konsulatu zaprosił na czwartkowe spotkanie "Polska cyfrowa - nowe rozwiązania biznesowe". m.in przedstawicieli takich firm jak Google, Facebook, Onwelo Inc., Inc.PricewaterhouseCoopers(PwC) oraz Accenture.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.