Węglowy remanent. Co o polskim górnictwie węgla kamiennego wiedzieć warto - to najnowsza publikacja Wydawnictwa Górniczego, którego premiera odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Zachęcamy do lektury.
Czy węgiel to biznes? - zastanawia się nad tym red. Anna Zych, wiceprezes Wydawnictwa Górniczego, wieloletnia publicystka Trybuny Górniczej i prowadzi nas przez dzieje górnictwa począwszy od 1989 roku po czasy obecne. Jej zdaniem kluczowym argumentem za funkcjonowaniem górnictwa jest to, że eksploatuje rodzime zasoby, z których produkowane jest 61 proc. energii w kraju. Na dodatek węgiel to nadal najtańsze źródło energii.
Przełom lat 80. i 90. ujawnił grzechy górnictwa, w tym przerost zatrudnienia, wadliwą strukturę, zły system zarządzania, wysokie zadłużenie. Do tego doszła inflacja. Sektor pogrążył się w zapaści finansowej. Reformą branży zajmował się każdy kolejny rząd po 1989 roku. Kosztowało to 34 mld zł. Do 2015 roku liczba kopalń zmniejszyła się o 41, wydobycie spadło o 120,5 mln ton, a zatrudnienie zmalało się niemal o 240 tys. osób.
Koniunktura na węgiel kamienny pojawiła się w 2003 roku. Rekordowe ceny węgla energetycznego w portach ARA zanotowano w 2008 roku. Od 2012 roku zaczęły spadać, by w 2015 roku osiągnąć poziom 50 dol. za tonę. Oddech nastąpił w 2016 roku.
Polska nadal pozostaje największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Od 1945 roku wydobyto go 8,74 mld ton. Pojawiła się konkurencja. Systematycznie rośnie ilość wwożonego do kraju surowca, głównie z terenów Federacji Rosyjskiej i Czech. W ostatnich latach także ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kolumbii. Przez cały ten czas Polska pozostawała jednak importerem węgla netto.
Górnictwo płaci podatki, większe niż środki, które otrzymuje w formie dotacji. Tych podatków i opłat jest aż 34. Z danych katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w 2016 roku górnictwo odprowadziło aż 5,4 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK