Rada Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (MODM) zatwierdziła wniosek Polski w sprawie planu prac poszukiwawczych złóż masywnych siarczków polimetalicznych w strefie ryftu śródatlantyckiego - podał resort środowiska w komunikacie prasowym.
Resort poinformował, że plan prac poszukiwawczych masywnych siarczków polimetalicznych obejmie działania związane z rozpoznaniem ich złóż, badania środowiska morskiego w toni wodnej i na dnie oraz działania zapobiegające ujemnym wpływom prac poszukiwawczych na środowisko naturalne oraz jego ochronę.
W komunikacie napisano, że w obszarze ryftu śródatlantyckiego kontrakt na prace poszukiwawcze podpisały do tej pory: IFRAMER (Francja) oraz Federacja Rosyjska.
- Polska jest w kolejności siódmym krajem, który uzyskuje w MODM dostęp do badań ryftów śródoceanicznych i staje się w ten sposób członkiem ekskluzywnego grona krajów, które po przeprowadzeniu poszukiwań geologicznych będą mogły eksploatować niezmiernie bogate zasoby rud metali w tym rejonie świata - podano w komunikacie.
Badania geologiczne dna oceanicznego będą prowadzone w ramach rządowego programu PRoGeO.
MODM jest agendą ONZ zajmująca się zasobami znajdującymi się na dnie oceanów obszarów będących poza jurysdykcją państwową.
Polskiej delegacji na sesję MODM przewodniczył sekretarz stanu i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek. W jej skład wchodzili też m.in. przedstawiciele KGHM Polska Miedź.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ile to będzie kosztować, żeby się zarobiło?