Na Sycylii, w mieście Erice, trwa jubileuszowe, 50. seminarium naukowe zorganizowane przez Światową Federacje Naukowców oraz Fundację i Centrum Kultury Naukowej imienia Ettore Majorana. W wydarzeniu, jako jeden z gości honorowych, udział bierze minister środowiska prof. Jan Szyszko – informuje Ministerstwo Środowiska.
- Podczas tegorocznego seminarium naukowcy rozmawiają o nowych zagrożeniach i współczesnych problemach związanych m.in. z migracją oraz ze zmianami klimatycznymi. W tym obszarze Polska ma duże doświadczenie i wiedzę. To dzięki staraniom polskiej delegacji, pod przewodnictwem ministra środowiska prof. Jana Szyszko udało się wprowadzić do globalnego Porozumienia paryskiego z grudnia 2015 roku zapisy o pochłanianiu CO2 przez układy przyrodnicze, w tym lasy – wyjaśnia resort w komunikacie.
- Dzięki pochłanianiu CO2 rzez układy przyrodnicze następuje z jednej strony redukcja emisji tego gazu, a z drugiej jest on wykorzystany do regeneracji gleb i lasów. W ten sposób lasy są w stanie produkować więcej biomasy i żywności, a bioróżnorodność jest lepiej chroniona. Dzięki temu będziemy także w stanie skuteczniej zapobiegać takim globalnym problemom, jak głód i migracja – podkreślił w swoim wystąpieniu „Ekoinnowacje w polityce klimatycznej szansą zrównoważonego rozwoju” prof. Szyszko
- Jesteśmy bardzo dumni z Polski, że daje przykład tego, co demokratyczne i wolne państwa mogą robić dla przyszłości ludzkości – stwierdził prof. Antonino Zichichi, prezes Światowej Federacji Naukowców.
Nawiązał on także do zeszłorocznej konferencji „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si”, która odbyła się w październiku w Sejmie RP. Podczas tego wydarzenia zostały omówione takie globalne wyzwania, jak m.in.: migracja, głód, pustynnienie oraz zmiany klimatyczne. Prof. Zichichi dodał, że inne państwa powinny iść śladami Polski w kwestii zrównoważonego zarządzania zasobami przyrodniczymi, w tym lasami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.