Radni miasta Siedliszcze na Lubelszczyźnie uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu kopalni Jan Karski. Dla australijskiej spółki Prairie Mining Limited był to warunek, bez którego nie mogłaby uzyskać koncesji wydobywczej. Wcześniej minister rolnictwa i rozwoju wsi wyraził zgodę na odrolnienie 56 ha gruntów i przeznaczenie ich pod budowę infrastruktury naziemnej kopalni Jan Karski.
– Zatwierdzenie planu zagospodarowania przestrzennego to znaczący krok przybliżający nas do złożenia wniosku o udzielenie koncesji wydobywczej dla kopalni Jan Karski. Kontynuujemy bliską współpracę z lokalnymi oraz regionalnymi władzami i otrzymujemy silne wsparcie miejscowej społeczności. Kopalnia Jan Karski jest w tej chwili jednym z najbardziej zaawansowanych projektów tej skali na całej północnej półkuli. Jej budowa, wspólnie z naszym partnerem China Coal, przyniesie znaczące gospodarcze i społeczne korzyści dla całej Polski Wschodniej. Zamierzamy teraz uzyskać decyzję środowiskową, a następnie zgodnie z planem złożyć wniosek koncesyjny – komentuje Ben Stoikovich, prezes Prairie.
Rada Miejska w Siedliszczu uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego umożliwiający budowę kopalni Jan Karski w miejscowości Kulik. Uchwała została poprzedzona pozytywną decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi na odrolnienie 56 ha gruntów i przeznaczenie ich na cele górnicze. Decyzja umożliwia wybudowanie na tym terenie kopalni wraz z infrastrukturą naziemną, która powstanie zgodnie z zatwierdzonym w maju 2017 r. przez Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie projektem zagospodarowania złoża oraz Bankowym Studium Wykonalności finalizowanym przez China Coal.
Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Kopalni Jan Karski
Uchwała zmieniająca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w Siedliszczu to kolejny dokument niezbędny do złożenia kompletnego wniosku koncesyjnego, który zgodnie z polskimi przepisami będzie się składał z projektu zagospodarowania złoża (pozytywnie zaopiniowanego przez Okręgowy Urząd Górniczy w maju 2017 r.) oraz decyzji środowiskowej. Prairie planuje w najbliższych tygodniach zwrócić się o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia.
Głównym produktem przyszłej kopalni Jan Karski będzie węgiel koksujący typu 34 o bardzo niskiej zawartości popiołu. Aktualne ceny węgla koksującego typu 34 wynoszą 105 dol./t (według indeksów FOB Australia), a węgla o niskiej zawartości popiołu, analogicznego z tym jaki produkowany będzie w kopalni Jan Karski, 140 dol./t.
Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwa projekty w Polsce – Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.