Poniedziałkowa (21 sierpnia) sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian najważniejszych indeksów. Ten tydzień upłynie w oczekiwaniu na sympozjum banków centralnych w Jackson Hole w USA.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,13 proc. do 21 703,75 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,05 proc. do 6213,13 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,12 proc. do 2428,37 pkt.
Najbliższe dni upłyną na rynku pod znakiem oczekiwania na piątkowe wystąpienia prezesów banków centralnych na rozpoczynającym się w czwartek sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole.
W piątek o godz. 16.00 jako pierwsza głos zabierze prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen. O godz. 21.00 wystąpi prezes EBC Mario Draghi.
Oba banki mierzą się w procesie normalizacji polityki monetarnej z problemem niskiej inflacji. Preferowana przez Fed miara wzrostu cen - deflator PCE - spada nieprzerwanie od lutego, kiedy to przejściowo osiągnął szczyt 2,2 proc., i w czerwcu wyniósł jedynie 1,4 proc. rdr. Inflacja w eurolandzie w lipcu wyniosła 1,3 proc., tyle samo ile w czerwcu. Cel inflacyjny Fed to 2 proc., a EBC "blisko, ale poniżej" 2 proc.
W trakcie lipcowego posiedzenia Fed bankierzy wskazali, że inflacja w USA może pozostać poniżej 2-proc. celu na dłużej niż wynika to z ich obecnych prognoz. Kilku z nich oceniło, że ryzyka dla perspektyw inflacyjnych mogą być skierowane w dół.
Niepewność co do dynamiki inflacji prowadzi do spadku oczekiwań na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo trzeciej podwyżki fed funds do końca 2017 r. wynosi jedynie ok. 40 proc.
Oczekiwania te odzwierciedla także spadająca rentowność amerykańskiego długu. Dochodowość 10-letnich Treasuries spada w poniedziałek do 2,18 proc. i jest najniższa od kończ czerwca. Od lokalnego szczytu z początku lipca papiery te umocniły się o 21 pb.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.