Mieszkańcy Rudy Śląskiej wypowiedzą się w specjalnej ankiecie m.in. na temat bezpieczeństwa, dostępu do służby zdrowia, stanu miejskiej infrastruktury czy sposobu spędzania czasu wolnego. Ich odpowiedzi posłużą do aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta do 2030 r.
Jak podał w poniedziałek (21 sierpnia) rudzki magistrat, w badaniach będzie można wziąć udział od 23 sierpnia do końca września. Oceny życia w Rudzie Śląskiej będzie można dokonać za pomocą formularza elektronicznego lub tradycyjnie, wypełniając papierową ankietę.
- Od czasu uchwalenia strategii minęły już trzy lata. W tym czasie zaszło wiele zmian, które mają wpływ na funkcjonowanie samorządu - podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Przygotowana na potrzeby badań ankieta zawiera kilkanaście pytań dotyczących oceny życia w Rudzie Śląskiej.
Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się m.in. na temat jakość miejskiej komunikacji, stanu infrastruktury sportowej oraz czystości w mieście.
- Ponadto, liczymy na to, że rudzianie wskażą nam te sfery życia w mieście, które wymagają poprawy oraz zaproponują konkretne rozwiązania - dodała Dziedzic.
Wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk wyjaśnił, że badania dotyczące jakości życia w mieście pozwolą na zebranie informacji, które wykorzystane zostaną przy opracowaniu diagnozy społeczno-gospodarczej miasta. W dalszej kolejności przeprowadzone będą warsztaty z liderami grup społecznych z terenu miasta. Ich efektem będzie już projekt zaktualizowanej strategii, która następnie poddana zostanie konsultacjom z mieszkańcami. Przyjęcie aktualizacji powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2018 r.
Elektroniczne wersje ankiet dostępne będą wkrótce na stronie internetowej miasta pod adresem: www.rudaslaska/strategia. Lokalne władze chcą, by w badaniu uczestniczyło jak najwięcej mieszkańców. Dlatego przygotowano trzy wersje ankiety - dla przedsiębiorców, uczniów i studentów oraz dla wszystkich mieszkańców miasta.
Oprócz wersji on-line ankiety, miasto przygotowało tradycyjne papierowe formularze, które pobrać będzie można np. w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta i filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieszkańcy na udział w badaniu będą mieli czas do 30 września.
Przyjęta w 2014 r. rudzka strategia, obejmująca swoim zakresem aż 17 lat, podlega dorocznemu procesowi monitorowania oraz okresowemu przeglądowi. Ten ostatni miał miejsce w 2016 r. "W trakcie prowadzonej analizy wyraźnie można było zaobserwować zmiany, jakie zaszły w otoczeniu prawnym i społeczno-gospodarczym. Wpłynęły one na funkcjonowanie miasta, a co za tym idzie również na realizację samej strategii" - wskazał Pierończyk.
Najważniejsze modyfikacje wpływające na strategię dotyczą tzw. otoczenia zewnętrznego.
- Wymienić tu należy zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w górnictwie. Utworzona została Polska Grupa Górnicza, a trzy rudzkie kopalnie zostały scalone w jeden zakład. Wprowadzona została reforma oświatowa, a od ubiegłego roku funkcjonuje również program wsparcia dla rodzin Rodzina 500+. Nie można też zapominać o ustawie metropolitalnej dla województwa śląskiego - wyliczała Dziedzic.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.