W Krakowie testowano odkurzacz, który zbiera z ulic zarówno pył PM10, jak i niedopałki i 1,5-litrowe butelki PET. Dwa takie odkurzacze będą pracowały w rejonie Rynku Głównego - poinformował w środę (16 sierpnia) PAP rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie Piotr Odorczuk.
Antypyłowy odkurzacz posiada napęd elektryczny, waży prawie 400 kg i jest wyposażony w samoczyszczący się filtr powietrza. Maszyna zbiera drobny pył, piasek, niedopałki papierosów, ale też większe odpady (np. 1,5-litrowe butelki PET).
Maszyna jeździ na kółkach i posiada szeroki wąż ssący, którym operuje pracownik MPO. Nieczystości zbierane są do worka o pojemności 240 litrów, który po napełnieniu jest wymieniany. Bateria w odkurzaczu wystarcza na 16 godzin pracy.
- Jedyny koszt utrzymania maszyny to koszt ładowania baterii - podkreślił rzecznik MPO Piotr Odorczuk.
- Po kilku dniach testów planujemy na początek zakup dwóch takich odkurzaczy do czyszczenia Rynku Głównego i Starego Miasta. Jeżeli sprzęt spełni nasze oczekiwania, zakupimy kilka kolejnych sztuk do obsługi innych miejsc, jak np. plac Szczepański, Kazimierz, Podgórze - powiedział rzecznik.
Jak poinformował, koszt odkurzacza waha się od 60 tys. do 80 tys. zł w zależności od liczby zamówionych egzemplarzy.
- Chcemy to skalkulować tak, aby to konkurowało z zatrudnieniem dodatkowych kilku pracowników - zaznaczył Odorczuk.
Jako zalety odkurzacza Odorczuk wymienił przede wszystkim skuteczność w zbieraniu pyłów - ponieważ odkurzacz jest wyposażony w filtr, który zbiera cząsteczki PM10 i regularnie samooczyszcza się co 20 min. Kolejne zalety to ekologiczny napęd elektryczny, szeroka rura ssąca, która może wessać także 1,5-litrowe butelki PET, możliwość czyszczenia zakamarków, do których nie dotrą zamiatarki i inne maszyny, oraz inne nowoczesne rozwiązania.
Jako jedyną stwierdzoną do tej pory wadę wskazał "siłę ssania, która mogłaby być wyższa".
- Istniałoby wtedy jednak ryzyko wyciągnięcia poszczególnych płytek, więc być może to wcale nie jest wada - zaznaczył Piotr Odorczuk.
Poinformował również, że według danych od dystrybutorów, Kraków jest pierwszym dużym miastem, które wykorzystuje tego typu antypyłowy odkurzacz do chodników i ulic. Jak podkreślił, wszystkie sprzęty, kupowane przez MPO od 2014 r. są wyposażone w filtry PM10, które wyłapują zanieczyszczenia, zwilżając je przed zebraniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.