Lipiec był kolejnym miesiącem wzrostowego trendu cen węgla, który obecnie występuje w przeważającej części międzynarodowego rynku węglowego. Niemniej dynamika tych wzrostów była bardzo zmienna na przestrzeni całego miesiąca – czytamy w podsumowaniu, które przygotował katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.
„Największy skok tygodniowego indeksu wg. globalCoal odnotowany został w australijskich portach NEWC, tj. o ponad 10$/t. Na dzień 28 lipca tygodniowy indeks NEWC wyniósł 92,98$/t wobec notowania sprzed miesiąca, tj. 82,46$/t. Zwiększony eksport sprzyjał umacnianiu się cen i odbudowie całkowitych zdolności jakie zostały utracone po zakłóceniach spowodowanych cyklonem Debbie” - czytamy w raporcie. Dodano, że eksport w czerwcu wyniósł 19,04 mln t, co oznacza jego wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 16,9 proc.
Dobry początek miesiąca w portach ARA
Analitycy ARP stwierdzili, że na rynku Atlantyku, wskutek utrzymujących się wysokich temperatur w południowej cześć Europy nastąpiło zdecydowane ożywienie, czemu dodatkowo towarzyszyło ograniczenie podaży z Rosji. Te czynniki sprawiły, że wzrosły ceny w portach ARA szczególnie w pierwszej połowie lipca - według notowań Argus, dzienny indeks na dzień 7 lipca osiągnął najwyższy poziom od 26 stycznia – tj. 85,25$/t CIF ARA. Niestety w drugiej połowie miesiąca ceny w europejskich portach ARA spadły wraz z słabszym zapotrzebowaniem ze strony energetyki niemieckiej, która zwiększyła produkcje z paliw odnawialnych i z gazu.
Droższy węgiel z Rosji
„W związku z ograniczeniem podaży wysokogatunkowego wegla z Rosji, ceny tego surowca wzrosły znacząco pod koniec lipca, zarówno w obszarze Azji-Pacyfiku oraz obszaru Atlantyku. Cena spot rosyjskiego węgla NAR 6000 kcal/kg dostarczonego do regionu Azji-Pacyfik wzrosła o 2,75$/t w ciągu tygodnia, tj. do 87,50$/t FOB dla portów dalekowschodnich Vostochny. Duże zainteresowanie tym gatunkiem surowca ze strony odbiorców w Korei Południowej oraz Chin ,sprzyjało umacnianiu się cen. Większość dostaw węgla z Rosji przewidzianych na sierpień została już sprzedana a zaledwie kilka przewidzianych jest na wrzesień” - czytamy w raporcie. Zauważono w nim, że ceny węgla rosyjskiego w Europie również odnotowały wzrosty. Cena spot dla węgla rosyjskiego o parametrach NAR 6000 kcal/kg wzrosła o 0,91$/t do 78,93$/t.
Chiny, Indie i Korea zmniejszą import
ARP stwierdza, że mimo, utrzymujących się obecnie stosunkowo wysokich cen surowca we wszystkich obszarach międzynarodowego rynku węgla ostatnia prognoza serwisu Platts, wskazuje, że na przełomie 2017-18 ceny węgla energetycznego będą spadać stopniowo na skutek malejącego popytu wśród największych konsumentów: Indii, Chin i Korei Południowej.
Przewidywany import węgla energetycznego do Chin w 2017 r. wynosi 172 mln ton, co oznacza spadek o 4,2 proc. w ciągu roku. Powodem tej zmiany ma być przewidywany spadek cen węgla krajowego i ich stabilizacja na poziomie 74-84 $ za tonę. Ze względu na fakt, iż Chiny walczą z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza poprzez wprowadzanie alternatywnych źródeł energii, import do Chin, które były drugim największym importerem australijskiego węgla energetycznego w 2016 r,. prawdopodobnie spadnie do 158 mln t w 2018 r. i 157 mln t w 2019.
Natomiast indyjski import ma zmniejszyć się o 3 proc. w skali roku do 161 mln ton w roku 2017, spadając dalej do 158 mln ton w 2018 r. i 157 mln ton w 2019 r. Kolejny wzrost może nastąpić po roku 2019.
Według prognoz import do Korei Południowej prawdopodobnie zmniejszy się o 1,8 proc. do 96 mln ton w 2017 r., a następnie do 92 mln ton i 91 mln ton w kolejnych dwóch latach. Przyczyną będzie polityka nowego prezydenta Moon Jae-ina polegająca na stopniowym odejściu od elektrowni węglowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.