Samorząd Katowic przygotowuje konkurs architektoniczno-urbanistyczny na kompleks składający się ze stadionu piłkarskiego, boisk treningowych i hali sportowej, pod kątem potrzeb m.in. klubu GKS Katowice - poinformował w czwartek (3 sierpnia) prezydent miasta Marcin Krupa.
Według wcześniejszych informacji, nowy stadion piłkarski na 12 tys. miejsc (z możliwością rozbudowy do 15 tys.) oraz hala na 3 tys. miejsc wraz z zapleczem treningowym miałyby być gotowe w 2021 r.
- Jesteśmy w trakcie określania warunków, co do konkursu architektonicznego, bo chcemy, żeby to był obiekt rzeczywiście reprezentacyjny. Będzie widoczny z autostrady A4, a więc musi mieć pewne walory estetyczne - być pewną wizytówką, czy nawet bramą wjazdową do miasta od strony zachodu - powiedział PAP w czwartek Krupa.
- Ten konkurs zostanie niebawem ogłoszony. Czekamy na projekty. Potem będzie czas na projektowanie; w międzyczasie - równolegle - pozyskiwanie środków na realizację tej inwestycji - wskazał prezydent Katowic.
Zasygnalizował, że miasto pod kątem przedsięwzięcia będzie najprawdopodobniej korzystało z możliwości zaciągnięcia kredytów i pozyskania środków zewnętrznych - na rewitalizację nieużytków po dawnym przemyśle (w tym tzw. płytkim wydobyciu węgla), na których ma stanąć kompleks.
Jak przyznał w czwartek prezydent Krupa, resort sportu inaczej niż w przypadku pozostałych dyscyplin patrzy obecnie na inwestycje w obiekty piłkarskie, ponieważ wiele ich powstało w kraju w ostatnich latach - również z dużym dofinansowaniem z budżetu państwa.
- Mamy świadomość, że może być trudność z pozyskaniem środków, ale będziemy aplikowali (do ministerstwa - PAP). Tym bardziej, że zbudujemy tam również - przy stadionie - boiska treningowe i całe zaplecze, które będzie dedykowane nie tylko klubowi, ale również pozostałym użytkownikom chcącym trenować w tej przestrzeni - wyjaśniał.
- Zobaczymy ile pieniędzy uda nam się zebrać. Trzeba spiąć to finansowo - i przystępujemy do realizacji - zadeklarował.
Obecnie piłkarze I-ligowego GKS grają na starym obiekcie przy ul. Bukowej (na terenie leżącym w granicach sąsiedniego Chorzowa), który może pomieścić ok. 7,5 tys. kibiców. Siatkarze ubiegłorocznego beniaminka PlusLigi większość meczów rozgrywali w małej hali w dzielnicy Szopienice (1,6 tys. miejsc), a kilka w Spodku (ponad 9 tys. miejsc).
Początkowo miasto planowało tylko budowę nowego stadionu GKS w innym miejscu niż obecny. Ostatecznie powstanie większy kompleks po południowej stronie autostrady A4, w rejonie ulicy Upadowej, w dzielnicy Załęska Hałda. Teren przebadano już pod kątem geologiczno-górniczym i środowiskowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.