Eurostat sprawdził, kto może pozwolić sobie na wakacje. W Polsce ten odsetek systematycznie rośnie, ale i tak nie jest zadowalający. Jesteśmy dopiero na 17. miejscu wśród unijnych krajów. Co najmniej tydzień poza domem w ciągu roku odpoczywa obecnie sześciu na dziesięciu naszych rodaków. W 2005 roku były to trzy osoby, w 2010 – cztery, w 2014 – pięć.
Z badań Eurostatu wynika, że w Polsce na jednotygodniowe wakacje raz w roku nie może sobie pozwolić 41 procent osób powyżej 16 roku życia. Średnia dla całej Unii to 32,9 procent. Wypadamy słabiej niż średnia unijna, ale gorzej ma połowa Greków, 47 procent Portugalczyków, 45 procent Włochów i 42 procent Irlandczyków.
W najlepszej sytuacji są Szwedzi, gdzie na wakacje nie może sobie pozwolić mniej niż 10 procent obywateli. Następnie Luksemburczycy, Duńczycy, Finowie i Austriacy, Holendrzy, Niemcy, Francuzi, Belgowie.
Na drugim końcu oprócz Greków są też mieszkańcy Węgier, Cypru, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii.
Obywatele Hiszpanii i Irlandii oraz Łotwy i Litwy wypoczywają równie często jak Polacy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.