Wtorkowa (25 lipca) sesja na nowojorskich giełdach przyniosła rekord indeksu S&P 500, a do dobrych nastrojów inwestorów przyczyniła się publikacja wyższych od oczekiwań danych kwartalnych spółek. W centrum uwagi rynków były też dane makro z Europy i USA.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,47 proc. do 21 613,43 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,29 proc. do 2477,08 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,02 proc. do 6.412,17 pkt.
Przed rozpoczęciem wtorkowych notowań w USA swoje raporty przedstawiły m. in. DuPont, Caterpillar, GM i McDonald's.
Wycena McDonald's rosła kilka proc. po informacji, że zysk na akcję, przychody i dynamika sprzedaży spółki w II kw. przewyższyły oczekiwania rynku. Zysk McDonald's w drugim kwartale wyniósł 1,70 USD na akcję vs. konsensus na poziomie 1,62 USD. Jednocześnie wyższy od oczekiwań okazał się wzrost sprzedaży spółki w tym okresie - wyniósł on 3,9 proc., podczas gdy rynek zakładał dynamikę 3,2 proc. Przychody sieci fast-food wyniosły 6,05 mld USD, podczas gdy rynek zakładał 5,96 mld USD.
Rósł również kurs DuPont po informacji, że w drugim kwartale spółka wypracowała 1,38 USD zysku na akcję, o 9 centów powyżej oczekiwań.
Z kolei koncern General Motors Co. zanotował w drugim kwartale skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,89 USD vs. konsensus na poziomie 1,70 USD na akcję. Przychody GM w drugim kwartale były niższe o 1,1 proc. rdr. Notowania GM lekko zwyżkowały.
Caterpillar zanotował w II kw. zysk na akcję w wysokości 1,49 centów na akcję, podczas gdy analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,25 USD na akcję. Wyższe od oczekiwań były również przychody spółki. Walory Caterpillar rosły około 5 proc.
Z kolei po zamknięciu notowań w poniedziałek uwagę zwróciły wyniki Alphabet, właściciela Google. Rynki negatywnie przyjęły informację, że na wyniki wpłynęła kara w wysokości 2,74 mld USD nałożona przez europejskie organy antymonopolowe. Akcje spółki traciły ponad 3 proc.
W centrum uwagi rynków we wtorek znajdowały się mocne nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Obrazujący je indeks Ifo, sporządzany na podstawie 7.000 ankiet, wzrósł w lipcu do 116,0 pkt. wobec 115,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano zaś spadku do 114,9 pkt.
W drugiej połowie dnia kilka mocnych danych spłynęło też zza Oceanu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.